Баерн радикално штеди: Без гас и топла вода на Алијанц Арена

Најдоминантниот германски фудбалски клуб Баерн воведува режим на заштеда на ресурси на стадионот во Минхен, пренесува Bild.

Шампионот во Бундеслигата ќе воведе неколку ограничувања одеднаш, кои ќе бидат препознаени како заштеда на ресурси во обезбедувањето на Алијанц Арената.

URL

Првата промена е што црвеното надворешно осветлување ќе биде вклучено само три часа по стемнување, наместо шест како досега.

Греењето на тревникот со гас ќе биде заменето со воздушно-топлински пумпи, а електрична енергија ќе се обезбедува со соларни панели поставени во арената.

Третата промена ќе биде намалената моќност на вентилација и климатизација на целиот стадион.

Германските медиуми јавуваат дека сите тоалети ќе користат само ладна вода.

реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

Прашање за ракија на британскиот „Милионер“ што само мама знае да го одговори

Read more

Фудбал

Македонија У-19 ги доби противниците за пласман на ЕП

Read more

10 најпосакувани фудбалери кои стануваат слободни на крајот од сезоната

Read more

Ахмедхоџиќ одби да ја носи капитенската лента со боите на виножитото

Read more

Голем удар за Њукасл: Голманот ќе паузира четири месеци

Read more
 

Спорт

Македонија У-19 ги доби противниците за пласман на ЕП

Читај повеќе

10 најпосакувани фудбалери кои стануваат слободни на крајот од сезоната

Читај повеќе

Ахмедхоџиќ одби да ја носи капитенската лента со боите на виножитото

Читај повеќе

Колку заработи Ѓоковиќ во 2023 година?

Читај повеќе

Голем удар за Њукасл: Голманот ќе паузира четири месеци

Читај повеќе

Kако Арсенал во 97. минута дојде до победа што ја чекаше цели 37 години?

Читај повеќе

Што ќе се случи со фудбалерот кој доби отказ бидејќи ја поддржа Палестина?

Читај повеќе

Кошаркарите на Монако гневни по поразот од Партизан: Ова е срам за Евролигата

Читај повеќе

Тер Штеген ќе го оперира грбот, ќе отсуствува три месеци

Читај повеќе