БУНДЕСЛИГА 2019/20

Баерн славеше среде Дортмунд и дојде на чекор до титулата

Ниту Левандовски, ниту Холанд, Дер Класикер го реши Јошуа Кимих со одличен лоб удар.

Кимих го лобува Бирки

Баерн е на чекор од јубилејната 30-та титула откако ги освои трите бода на најтешкото гостување, кај големиот рувал Борусија во Дортмунд.

Домаќините од почеток тргнаа во офанзива и Ерлинг Холанд за малку не донесе рано водство кога ја протна топката низ нозете на Мануел Нојер, но од самата гол-линија чист гол спаси Жером Боатенг.

Кратко потоа Рафаел Герејру ја затресе гостинската мрежа, но офсајдот беше очигледен и голот поништен.

Првата шанса за Баерн дојде во 20. минута кога Серж Њабри упати одличен удар, но од гол-линијата исфрли Матс Хумелс.

На само две минути пред паузата беше постогнат голот кој се покажа решавачки. Јошуа Кимих прими една топка на работ од шестнаесетникот и без многу размислување упати лоб удар откако примети дека домашниот голман Роман Бирки е малку подизлезен.

Во вториот дел прво Леон Горецка пропушти шанса да го зголеми водството, а кратко потоа Холанд на спротивната страна не успеа да израмни.

Борусија продолжи да притиска, а Баерн на контри се закануваше. При една таква прилика Левандовски ја погоди стативата.

Во 126. дерби натпревар Баерн ја забележа победата број 60 и сега разликата на табелата ја зголеми на +7 во однос на Борусија со што практично е на чекор од титулата.

реклама

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Read more

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Read more

Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Read more

Филипче: По подолго време имаме двојно повеќе оздравени пациенти од новодијагностицирани

Read more

Фудбал

Кој ќе го купи Милинковиќ-Савиќ на попуст?

Read more

13 фудбалери имаат коронавирус, откажани бараж натпреварите за Втора МФЛ – Запад

Read more

Алегри пред две години го одбил Реал Мадрид

Read more

Сетјен за пеналот на Реал: Сѐ помалку го разбирам ВАР

Read more

Спорт

АТП со важна промена во системот за рангирање

Читај повеќе

Кој ќе го купи Милинковиќ-Савиќ на попуст?

Читај повеќе

13 фудбалери имаат коронавирус, откажани бараж натпреварите за Втора МФЛ – Запад

Читај повеќе

Алегри пред две години го одбил Реал Мадрид

Читај повеќе
  • play_arrow

Сетјен за пеналот на Реал: Сѐ помалку го разбирам ВАР

Читај повеќе

Хамилтон не барал од пилотите да клекнат

Читај повеќе
  • play_arrow

На 4 кола до крајот Зенит ја одбрани титулата

Читај повеќе
  • play_arrow

Пандев со 93. гол во Серија А, Наполи ја доби Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса им се врати на победите, рекорди за Меси и Фати

Читај повеќе