Барса нема пари, но има план - не се откажува од Хoланд

Барселона ќе направи сѐ следното лето да го доведе Ерлинг Хoланд, иако не може да се натпреварува со најсилните европски клубови за неговиот потпис, пишува Mundo Deportivo во денешното издание.

Весникот, кој религиозно ги следи настаните на Камп Ноу, ја објави приказната на насловната страница и на првите две страници од печатеното издание со наслов „Не се откажувајте од Хoланд“. Весникот тврди дека Ерлинг Хoланд е означен како клучна фигура за клубот во оваа деценија во Барселона и дека новото раководство предводено од Жоан Лапорта ќе се обиде да „исхемизира“ нешто за да го натера Норвежанецот да заврши во Барселона.

Цела Европа се бори за неговиот потпис

Хoланд пристигна во Борусија во јануари 2020 година за само 20 милиони евра и постигна 68 гола за германскиот клуб на 67 натпревари. Иако веќе со месеци се пишува дека Хoланд има клаузула за отштета од 75 милиони евра, германските медиуми неодамна објавија дека клаузулата не постои на хартија, туку дека Хoланд, неговиот менаџер Мино Рајола и Борусија имаат џентлменски договор. Според него, Борусија нема да му прави проблеми на 21-годишниот Хoланд следното лето кога е во прашање трансферот и ќе се согласи да го продаде за 75 милиони евра. Тоа е ситница за најголемите европски клубови кои следното лето сите ќе се борат за Хoланд, а први во редот се ПСЖ, Реал Мадрид, Баерн и двата клуба од Манчестер.

„Хoланд, татко му и Рајола летово беа во Барселона и контакт има. Но, Барселона е свесна дека ќе мора да биде многу креативна за да го привлече Хoланд во клуб кој финансиски не може да биде во чекор со она што ќе го понудат побогатите клубови. Освен 75 милиони евра, Барселона исто така ќе треба да му плати огромна провизија на Раиола, кој ќе побара огромен договор за нивниот играч. Лапорта и неговите луѓе се свесни дека не можат да го исполнат ова во моментов, но имаат план“, пишува Mundo и продолжува:

„Барселона во моментов има буџет од околу 20 милиони евра за да донесе нов играч во зимскиот преоден рок, но тие нема да го направат тоа. Барса ќе ги стави тие пари во заштеда, а до следното лето ќе се обиде да заштеди нешто повеќе. Раководството ќе продолжи да работи на намалување на буџетот за плати, кој во моментов е помеѓу 70 и 80 проценти од буџетот, и има за цел да го намали на 61,5 проценти до крајот на сезоната, сето тоа треба да биде доволно за да се префрли играчот што го гледаат во Барселона како најважен за долгорочната иднина на клубот. Тој би имал статус на најголема ѕвезда во Барселона и би бил шеф на тимот што Барса сака да го создаде околу него и голем број квалитетни млади играчи од Ла Масија“.

40 милиони евра провизија за Рајола и таткото на Хoланд

Mundo додава дека Хoланд би донел голем број спонзори со себе во клубот бидејќи проценува дека во моментов е еден од маркетиншки најатрактивните играчи во светот. Барселона би го означила како прв човек на клубот и тој верува дека таков статус, кој тој нема да го има во другите клубови, може да го привлече Халанд на Камп Ноу.

„Бројката од 75 милиони евра во принцип е прифатлива за Барселона и нејзините партнери и може да се зголеми до летниот преоден рок. Исто така, има провизија од 20 милиони евра за Рајола и таткото на Хoланд, но Лапорта и неговите соработници веруваат дека ова е исто така изводливо и дека е реално Норвежанецот да ја избере Барселона“, заклучува Mundo.

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Фудбал

Билетите за СП 2022 за Катарците ќе чинат 11 долари, за странците најевтините 70 долари

Read more

Судијата заплака по вчерашниот скандал со Милан, Ибра се покажа како џентлмен

Read more

Милевски за Жоржињо, Ристовски за Левандовски

Read more

Како гласаа Роналдо, Меси и Левандовски во изборот на ФИФА?

Read more
 

Спорт

Билетите за СП 2022 за Катарците ќе чинат 11 долари, за странците најевтините 70 долари

Читај повеќе

Надал: Играм голф, не сум голем љубител на фитнес

Читај повеќе

Судијата заплака по вчерашниот скандал со Милан, Ибра се покажа како џентлмен

Читај повеќе

Милевски за Жоржињо, Ристовски за Левандовски

Читај повеќе

Нордијците Јада и Цветановска ќе нѐ претставуваат на ЗОИ во Кина

Читај повеќе

Како гласаа Роналдо, Меси и Левандовски во изборот на ФИФА?

Читај повеќе

Кои се најцрните сценарија за Новак Ѓоковиќ?

Читај повеќе

Медведев го смета Надал за фаворит на Австралија Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Пиоли: Судијата ни се извини

Читај повеќе