Бил Гејтс стана најголемиот приватен земјопоседник во САД

Еден од најбогатите луѓе во светот, Бил Гејтс, стана најголемиот приватен земјопоседник во САД.

Неодамна тој стана сопственик на скоро 100.000 хектари обработливо земјиште во дури 18 сојузни држави. Токму таа бројка го направи најголем приватен сопственик на земјоделско земјиште во Америка.

Најголеми површини има во Луизијана, Арканзас и Небраска. Земјата е во непосредна сопственост или во рацете на компаниите поврзани со инвестициски фирми на Гејтс.

На многумина им изгледа необично човек како Гејтс, кој стои зад една од најголемите технолошки компании во светот, истовремено да е и најголемиот земјопоседник. Меѓутоа, уште во 2008 година Бил и Мелинда Гејтс објавија дека ќе дадат повеќе од 300 милиони долари за промоција на земјоделци во Африка и во Азија, пред сè на оние кои се занимаваат со земјоделие и високи приноси.

Не се знае за што Бил Гејтс ќе ја користи земјата, многумина се надеваат дека ќе ја искористи за еколошко производство и слични цели.

Гејтс е можеби најголемиот приватен сопственик на обработливо земјиште, но е далеку од број еден кога станува збор општо за сопственост на земјиште. На првото место е Џон Малон, директор на Liberty Media, акционер во големи медиумски корпорации и сопственик на околу 900.000 хектари шуми и ранчови.

По него е Тед Тарнер, основачот на CNN, со приближно 800.000 хектари земја во 8 сојузни држави. Дури и основачот на Amazon, Џеф Безос вложува во земјиште, поседува 170.000 хектари во западен Тексас.

Тагови
реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Жителите на Ново Маало во одбрана на проектот спроти „Холидеј Ин“

Read more

Живот

Немирното куче на Бајден повторно ќе ја напушти Белата куќа

Read more

Трите хороскопски знаци со најголема интелигенција

Read more

Три работи во домот коишто треба почесто да ги чистите

Read more

Вилијам и Хари му оддадоа почит на нивниот дедо, принцот Филип

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Тест за издржливост: Колку долго може да го следите овој ритам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Урнебесна нова игра: Кој губи - пие на екс

Читај повеќе

Немирното куче на Бајден повторно ќе ја напушти Белата куќа

Читај повеќе

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Читај повеќе
  • play_arrow

8 навики за нега на кожа кои ве прават постари

Читај повеќе

Трите хороскопски знаци со најголема интелигенција

Читај повеќе

На кои луѓе не им се препорачува да пијат кафе?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 трикови за правилно вежбање стомачни

Читај повеќе

Направи сам: Природни маски за нега на лице

Читај повеќе