BMW потврди: Работиме на новиот М3, ќе има над 1000 КС

BMW го потврди датумот на пристигнување на новиот модел.

Очекувано, новиот M3 ќе ја користи основата на неодамна прикажаниот концепт познат како Neue Klasse. Во исто време, од BMW потврдија дека работат на целосно електричен М3, кој ќе биде лансиран за најмногу четири години, односно до 2027 година.

Како што пренесува Carsales, информацијата ја потврдил лично директорот за развој Френк Вебер, кој оваа недела учествуваше на медиумската промоција на BMW i5 во Португалија. Во таа прилика тој потврди и дека платформата е развиена да прифаќа погон со четири електромотори и вкупна моќност од 1 MW.

Вебер не потврди недвосмислено дека новиот М3 сигурно ќе има 1000 kW, односно 1360 КС, но сосема е сигурно дека новиот М3 ќе има електричен погон.

„Сакаме да дојдеме со нешто што покажува дека Neue Klasse е веќе многу амбициозен. Но, ова е нешто многу повеќе од она на што се навикнати луѓето денес. Ова ќе дојде со М3 и нема да биде премногу далеку од првичното лансирање на Neue Klasse како производна линија“, рече Вебер.

Вебер јасно кажа дека и електричниот М3 ќе биде вистински М3 по возни карактеристики, а единственото место каде што ќе биде лишен е звукот. Но, има и изненадување, а тоа е дека електричниот М3 има задача да ја прошири понудата, што значи дека бензинецот М3 со шестцилиндарецот S58 3.0 ќе коегзистираат до понатамошно известување.

„Тоа е убав мотор, ние дефинитивно ќе го направиме овој способен за Еуро 7 и други работи, така што тоа ќе се случи. Нема да имаме две различни класи - ќе има коегзистенција на решенија на пазарот, што е неопходно“, заклучи Вебер.

Тагови
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Авто новости

BMW XM изненади на „тестот за избегнување лос“

Read more

Huawei објави први фотографии и детали од автомобилот Aito M9

Read more

Volvo им кажа „збогум“ на дизелите

Read more

Новиот Renault Kangoo нуди дури 1.024 конфигурации на седиштата

Read more
 

Автомобили

  • filter

Розев BMW M4 Competition доаѓа од работилницата на DarwinPRO Aerodynamics

Читај повеќе
  • play_arrow

BMW XM изненади на „тестот за избегнување лос“

Читај повеќе

Huawei објави први фотографии и детали од автомобилот Aito M9

Читај повеќе

Volvo им кажа „збогум“ на дизелите

Читај повеќе
  • filter

Новиот Renault Kangoo нуди дури 1.024 конфигурации на седиштата

Читај повеќе
  • filter

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

YangWang U8: Кинески теренец со 1200 КС кој ќе издржи и поплава

Читај повеќе

Кои се најпопуларните брендови на автомобили во Европа?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Читај повеќе