BMW X5 Protection VR6 е отпорен на куршуми и на експлозив

За оние кои се наоѓаат во многу опасни делови во светот, но и понатаму сакаат луксуз, вистинскиот избор за нив е новиот BMW X5 Protection VR6.

X5 изгледа како секој друг примерок на BMW теренски автомобил, но овој може да издржи пукање од „калашников“. Ако напаѓачите користат експлозив X5 може да издржи експлозија од 15 кг ТНТ на оддалеченост од 4 метри.

Дебелината на стаклото изнесува 30 милиметри и може да издржи напад со рачно огнено оружје. Ако проблемот се дронови, дополнително заштитениот покрив може да издржи експлозија од 200 грама C4 експлозив.

BMW X5 може брзо да се оддалечи од опасна локација благодарение на 4,4-литарскиот BiTurbo V8 мотор кој развива 523 коњски сили. Од 0 до 100 километри на час забрзува за 5,9 секунди, а неговата електронски ограничена максимална брзина изнесува 210 километри на час. Има специјална заштита на резервоар на гориво во случај на пожар.

Кога ќе почне со продажба и по која цена засега не е познато.

реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Филипче: Состојбата со COVID-19 се влошува

Read more

Дали сте слушнале за правилото од „шест минути“ во сексот?

Read more

Секс-поза која ветува длабока пенетрација и силни оргазми

Read more

Концепти

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Read more

Nissan го откри изгледот на долгоочекуваниот наследник на моделот 370Z

Read more

Новиот Nissan GT-R R35 Final Edition ќе развива 710 КС

Read more

Dacia со тизери ги најави новите Sandero, Sandero Stepway и Logan

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Зошто Американците не го сакаа легендарното „југо“?

Читај повеќе
  • filter

VW ѝ се „закани“ на Tesla: Ќе произведуваме 500.000 електрични модели годишно

Читај повеќе
  • filter

Nissan 300ZX од 1990 година се продава со иста цена како новиот модел 370Z

Читај повеќе
  • filter

BMW ги откри деталите за новата генерација на моделите M3 и M4

Читај повеќе
  • play_arrow

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Читај повеќе
  • filter

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Читај повеќе

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Читај повеќе

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Читај повеќе
  • filter

Тјунираниот Porsche Cayenne сега развива 690 КС

Читај повеќе