Porsche 911 Turbo S на TechArt развива 790 КС

Специјалистот за тјунирање на Porsche автомобили, компанијата TechArt, дојде на салонот во Токио со својата најнова верзија на моделот 911 Turbo S.

TechArt подготви пакет GTsport кој вклучува преден браник со странични крила, странични прегради, странични доводи за воздух, заден дифузор и отвори на браникот. Има и заден спојлер, а тјунерот ја подготвил и хаубата. Сите делови може да се добијат со изложен јаглерод, како што може да се види на фотографиите. Пакетот вклучува значки и букви GTsport, целосно ревидиран ентериер и избор од два комплета бандажи.

Бандажите на Formula VI Race доаѓаат со опционални карбонски аеро-дискови, додека комплетот Formula VII Race може да биде подобар избор. Подобрувањата вклучуваат странични ретровизори, суспензија прилагодлива во висина и спортски издувен систем TechArt со карбонски издувни цевки. Тјунерот нуди два пакета за подобрување на перформансите.

Пакетот Power Kit TA092/T1.1 ја зголемува моќноста на 700 КС и вртежен момент од 900 Nm и имплицира нешто повеќе од само мапирање на единицата ECU.

Оние што ќе го изберат Power Kit TA092/T2.1 ќе ја добијат најмоќната верзија, нови турбополначи и специјално дотерување на моторот и менувачот, како и поголема брзина. Резултатот од модификациите е 789 КС и 950 Nm и максимална брзина од 350 км/ч.

Нема детали за модификациите, но како и обично, единствената граница е буџетот. Во случајот со автомобилот на фотографиите, внатрешноста е обложена со кожа и Alcantara, која ги вклучува контролната табла, воланот, панелите на вратите и седиштата, па дури и централната конзола и централниот потпирач за раце.

Цената исто така не е јавно објавена.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Концепти

Honda го враќа во живот моделот Prelude

Read more

Италијанците го претставија концептот Quintessenza: GT што се претвора во пикап

Read more

Новиот хиперавтомобил на MG забрзува до стотка за 1,9 секунди

Read more

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Read more
 

Автомобили

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Читај повеќе

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе