НБА 2020/21

Богдановиќ незапирлив за Денвер

Јута Џез продолжува да гази во НБА, а ноќеска го среди и Денвер Нагетс во натпревар во кој брилјираше Бојан Богдановиќ.

Во еден прилично израмнет натпревар Јута оствари победа над Демвер за да го задржи врвот на Западот. Првата четвртина беше доста ефикасна, а ја добија гостите за само еден поен (40:41), додека домашните победата ја одработија во последната четвртија која ја добија со 8 поени разлика (29:21) за конечни 127:120.

Хрватот на паркетот во „Вивинт Смарт Хоум“ арената во Солт Лејк Сити мина 39 минути за кои успеа да уфрли дури 48 поени во гостинскиот обрач, а притоа запиша и 8 скокови, како и само 2 асистенции. Имаше и добра реализација во обидите за 3 поени постигнувајќи 8 тројки од 11 обиди.

Зад него според поените се најдоа двајца гостински кошаркари и тоа Мајкл Портер со 31 поен и Никола Јокиќ кој запиша дабл-дабл со 24 поени и 13 асистенции, а за еден скок не стигна до трипл-дабл откако остана на 9 реализирани скокови.

Remote video URL

По 67 одиграни натпревари Јута и натаму е лидер на Западната конференција со скор од 49-18, за една победа пред Феникс Санс кој е втор со 48-19. Во истата конференција Денвер е четврти со 44-23. И двата тима веќе го осигурано пласманот во осминафиналето од плеј-офот.

Резултати:
Филадрелфија 76ерс - Њу Орлеанс Пеликанс 109:107
Чикаго Булс - Бостон Селтикс 121:99
Шарлот Хотнетс - Орландо Меџик 122:112
Мајами Хит - Минесота Тимбервулвс 121:112
Милвоки Бакс - Хјустон Рокитс 141:133
Далас Маверикс - Кливленд Кавалирс 110:90
Јута Џез - Денвер Нагетс 127:120
Феникс Санс - Њујорк Никс 128:105
Портланд Треил Блејзерс - Лос Анџелес Лејкерс 106:101
Сакраменто Кингс - Сан Антонио Спарс 104:113

реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Кошарка

Милвоки конечно го сруши одличниот Бруклин и се врати во игра за полуфинале

Read more

Реакцијата на Јокиќ кога дозна дека е МВП

Read more

Никола Јокиќ е МВП

Read more

Американците без Леброн и Дејвис на ОИ во Токио

Read more
 

Спорт

  • play_arrow
  • filter

Јелена Ѓоковиќ одушеви со навивањето за Ноле на дуелот со Надал

Читај повеќе
  • filter

Како се сака националниот тим!

Читај повеќе

Македонскиот дрес најубав на ЕУРО во изборот на ESPN

Читај повеќе

Почна ЕУРО 2020, но економското влијание ќе биде ограничено

Читај повеќе

Арнаутовиќ: Нè чека тежок натпревар, Македонците се квалитетни и со поддршка од целата нација

Читај повеќе

Англиската репрезентација „тежи“ 1,2 милијарди евра, колку вреди македонската?

Читај повеќе

Тричковски: Головите на Кипар - дополнителен мотив за ЕУРО

Читај повеќе
  • filter

Шведски полицаец ќе ни суди на дебито на ЕУРО

Читај повеќе

Ѓунеш: Турција може да ја победи Италија

Читај повеќе