Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Ако обрнете внимание на столицата, тоа може да ви укаже на голем број здравствени состојби, вклучително и висок холестерол.

Акумулацијата на холестерол во крвта ги запушува артериите и ја зголемува веројатноста за срцев удар. Исто така, влијае на количината на жолчката во нашиот дигестивен систем, што пак влијае на бојата на изметот.

Жолчката е важна за распаѓање на храната и помага при апсорпција на хранливи материи во цревата. Меѓутоа, кога нивото на холестерол е премногу високо, бојата на столицата може да се промени, така што ќе стане бледа, жолта или наликува на глина.

„Црниот дроб лачи холестерол, кој се раствора во жолчката, но ако го произведувате премногу, жолчката можеби нема да може да го разложи, така што може да се формираат жолчни камења кои влијаат на столицата“, објаснува д-р Дејвид Ченгелис.

Експертите сѐ уште не можат да ги одредат точните причини за појава на камења во жолчката, но многумина веруваат дека тие се погодени од вишокот холестерол што се кристализира во камења.

Една студија објавена во Science Direct објави дека кога жолчката е презаситена со холестерол, се формираат камења во жолчката. Кога има голем дел од камења во жолчното кесе, количината на жолчката што стигнува до цревата се намалува, што не само што може да биде крајно болно, туку и да предизвика промена на бојата на столицата.

Затоа, ако забележите одредена промена на бојата, тоа може да биде знак дека нивото на холестерол е превисоко.

Високото ниво на холестерол е предизвикано од конзумирање премногу заситени масти, ниско ниво на активност и генетски состојби.

Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Здравје

Колку време треба да ги четкате забите?

Read more

Ме врти колено: Како влијае времето на болката во зглобовите?

Read more

Шест намирници кои секој ден треба да ги јадете

Read more

Како собната светлина може негативно да влијае врз расположението?

Read more
 

Магазин

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Читај повеќе

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Читај повеќе