Болид со мотор на Corvette од 1.200 КС и цена на BMW M3

Ultima веќе со години склопува автомобили за возачки индивидуалци за кои сериските понуди едноставно не се доволно добри за да им го задоволат апетитот.

На фестивалот на брзината во Гудвуд ќе биде претставен Ultimа RS, новиот модел што ќе биде понуден во неколку варијации.

Сите имаат понуда со V8 мотори од Chevrolet, а тоа значи дека се со моќност над 480 КС. Понатаму следи моќноста од 650 КС од Corvette Z06, а врвот е 6.2 од ZR1 со 800 КС.

И замислете, и тука не е крајот бидејќи најјаката верзија „испалува“ неверојатни 1.200 КС.

Зборуваме за автомобил што во сите конфигурации теши помалку од 1 тон. Затоа не треба да чуди што најслабата изведба јури до 160 км/ч за 6,2 секунди. Оние појаките се како ракети, па така LT5 од 800 КС стига до 96 км/ч за 2,3 секунди и „крева“ над 400 км/ч.

За најјаката изведба перформансите не се објавени, како ни цената. Производителот вели дека е на ниво на BMW M3.

реклама

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Read more

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Read more

Авто новости

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Read more

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Read more

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Read more

Sony ќе тестира електричен автомобил

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе

Mitsubishi прекинува со испораката на нови модели во Европа

Читај повеќе