Боровинки - моќно овошје за губење килограми

Ф.З.
/ 10.02.2024 / 15:55

Слабеењето не е едноставен процес. Меѓутоа, со правилна исхрана и физичка активност, долгорочно може да се постигнат добри резултати. Затоа, треба да се знае што може да помогне за стимулирање на метаболизмот и работата на нашите црева.

Имено, лекарот и претседател на Одборот за лекари за одговорна медицина, Нил Барнард, открил дека боровинките се одличен начин за губење на вишокот килограми. Затоа истакнува дека ова овошје треба да се најде на сечија листа на намирници.

„Луѓето кои одлучуваат да јадат повеќе боровинки и да ги воведат во исхраната, губат тежина. Ако јадете боровинки за десерт, не јадете други слатки. Но, дури и ако не ги замените слатките со ова овошје, можете да почувствувате губење на тежината со нивно консумирање, а веруваме, затоа што се богати со растителни влакна“, рече докторот за време на гостувањето во една телевизиска емисија.

Покрај тоа што е нискокалорично, овошјето е полно и со антиоксиданси. Помага во согорувањето на мастите поради ефектите што може да ги има врз апетитот и метаболизмот. Меѓутоа, ако не сакате боровинки, можете да ги замените со малини, кои имаат слично дејство врз човечкото тело.

Генерално, дневниот внес на овошје и зеленчук е пожелен бидејќи не само што се нискокалорични производи кои се богати со витамини и други хранливи материи, туку се и храна богата со растителни влакна која помага да се одржи здравјето на вашите црева, туку и да ги изгубите вишокот килограми.

Сепак, добитна комбинација за постигнување идеален изглед секако е правилната и здрава исхрана и воведувањето дополнителни физички активности прилагодени на вашата здравствена состојба и возраст, кои ќе ве одржуваат во форма и откако ќе ги изгубите посакуваните килограми.

реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Read more

Фит

Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Read more

Мрзлива вежба за рамен стомак – прави чуда за две недели

Read more

Пет причини зошто треба активно да пешачите секој ден

Read more

Како да ги стопите калориите без вежбање?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Запознајте го Кристијано МекДоналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Читај повеќе

10 навики на најуспешните луѓе во светот, на една Опра особено се придржува

Читај повеќе

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Читај повеќе

Бизарен случај: Уапсен Босанец откако синот хомосексуалец го обвинил за принуден брак

Читај повеќе

Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Читај повеќе

Зошто не треба да јадеме после 20 часот?

Читај повеќе

Зошто ни се потребни престапни години и како настанале?

Читај повеќе

Што никогаш не смеете да правите ако користите електрична греалка?

Читај повеќе