Брутален старт му ја заврши сезоната на Бојан Миовски

Филип Здравески
/ 25.05.2023 / 08:47

Македонскиот репрезентативен напаѓач Бојан Миовски синоќа ја заврши сезоната. Голгетерот на шкотски Абердин беше жртва на брутален старт на 18-годишниот Тиери Смол, во 30-тата минута од дуелот против Сент Мирен.

И покрај бруталноста на стартот на Смол, на шкотскиот судија му  беше поотребен ВАР за да му даде директен цфрвен картон.

URL

Абердин и Миовски се огласија по натпреварот. Добра вест е дека нема никаква скршеница, а магнетната резонанца ќе покаже колкав е степенот на повредата на лигаментите.

„За жал, предвреме ја завршив сезоната со повреда на зглобот, добрата вест е дека нема скршеница, утре ќе имам дополнителни прегледи на лигаментите. Ви благодарам на сите за пораките, ќе се вратам посилен“, порача Миовски на Instagram.

Повредата ќе му донесе главоболки на селекторот Благоја Миовски бидејќи многу веројатно дека Миовски нема да биде во конкуренција за јунските ЕУРО 2024 квалификации. Македонија на 16 јуни прво игра дома со Украина, а три дена подоцна ѝ гостува на Англија на „Олд Трафорд“.

Неговиот клуб Абердин со синоќешната победа си обезбеди излез во Европа - ќе игра во квалификациите за пласман во Европа конференциската лига.

реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Фудбал

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Read more

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Read more

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Read more

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Read more
 

Спорт

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе