Bugatti EB112 го слави 30. роденден: Суперавтомобил што никогаш не стигна до производство

Концептниот суперавтомобил со четири врати на Bugatti го слави својот 30-ти роденден.

Пред три децении, автомобилската индустрија беше сведок на претставувањето на моделот Bugatti EB112 на салонот за автомобили во Женева, одржан во март 1993 година. Со својот храбар дизајн и револуционерни карактеристики, EB112 остави трајно влијание кое 30 години подоцна сè уште се чувствува. Иако никогаш не стигна до фазата на масовно производство, неговото наследство останува симбол на иновативноста и дизајнерската моќ на марката со неговото алуминиумско тело и шасија од јаглеродни влакна, кои ги дели со спортскиот EB110.

Иако првично наиде на различни критики поради неконвенционалната естетика, суперавтомобилот со четири врати набрзо доби пофалби, а списанието Automobile го нарече „најубавиот автомобил на светот“. За жал, EB112 остана само концепт по банкротот на Bugatti Automobili S.p.A. во 1995 година, но сепак го отвори патот за естетски компоненти кои сега се синоним за модерниот дизајн на Bugatti.

Подоцна, во текот на 90-тите, претприемачот Гилдо Паланка Пастор купи одредени средства на Bugatti, вклучувајќи резервни делови и три делумно завршени EB112 лифтбека. Под знамето на Монако Рејсинг Тим, во 1998 година беа комплетирани два болида, едниот обоен во елегантна црна боја, а другиот во антрацитна нијанса. Забележително, сите три автомобили имаат суптилни разлики, како што се различно поставени задни светла и аеродинамички подобрувања.

Во срцето на овој автомобил е атмосферскиот 6.0-литарски V12 мотор кој развива 460 КС и 590 Nm вртежен момент и е поврзан со 6-брзински мануелен менувач и софистициран погон на четири тркала. Забрзувањето од 0 до 100 км/ч трае само 4,3 секунди, додека максималната брзина е 300 км/ч.

„Bugatti EB112 можеше да се пофали со голем број носталгични стилски карактеристики кои се однесуваат на познатите модели на легендарната француска марка од доцните 30-ти години, но во случајот на концептот тие беа претставени со иновативна механика. EB112 на многу начини беше автомобил од соништата и претходник на она што денес го знаеме како фастбек модели. Беспрекорно го комбинираше дизајнот со технолошките и инженерските карактеристики кои беа пред нивното време“, рече Џорџето Џуџаро, дизајнер на концептот EB112.

Bugatti е француска компанија основана од Италијанецот Еторе Бугати од Милано.

Тагови
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Концепти

G класата на Mansory ќе ги плаши децата за Halloween

Read more

Рестомодот Porsche 911 од серијата 964 чини 1,14 милиони евра

Read more

Volkhart V2 Sagitta од 1947: Побрз од куршум и поаеродинамичен од Golf 7

Read more

Розев BMW M4 Competition доаѓа од работилницата на DarwinPRO Aerodynamics

Read more
 

Автомобили

Дали правилно го подготвивте вашиот автомобил за зимата?

Читај повеќе

Конечно пристигна моќниот Cybertruck на Tesla

Читај повеќе
  • filter

Кои се финалистите во изборот за Автомобил на годината 2024?

Читај повеќе

Шоферска дилема: Класични зимски или универзални гуми?

Читај повеќе

Германците објавија листа на најквалитетни половни автомобили за 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Новиот Dacia Duster изгледа подобро од кога било

Читај повеќе

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Читај повеќе

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Читај повеќе