Цел интернет пука сеир со роботот на Илон Маск 

Премиерата на хуманоидниот робот Optimus не наиде на масовен ентузијазам во јавноста.

За време на настанот Tesla AI Day 2022, Илон Маск на светот му го претстави хуманоидниот робот Optimus, кој одеше на сцената и им мавташе на присутните.

Ова беше првпат Optimus да оди и целосно самостојно да ги извршува моторните функции, па може да се заклучи дека презентацијата беше успешна, бидејќи роботот ја исполни својата задача.

Меѓутоа, луѓето на интернет, а особено на сајтот Reddit, беа разочарани од прикажаното, па претставувањето на роботот Optimus брзо наиде на потсмев кај многу корисници.

„Кога прочитав дека 'одеше на сцената', очекував да го видам како оди самоуверено како вистински робот Т-1000. За малку ќе се помочав кога го видов како полека се клати на сцената“, изјави корисникот MVIVN, на што TheUpperHand додаде: „Оди како да е пијан“.

„Направиле поголема и помалку импресивна верзија на роботот ASIMO“, тврди Tough_Yoghurt7177. 

„Honda направи роботи што одат во 1986 година, а во 1993 година имаа робот кој го прави истото како овој, пред речиси 30 години“, додава Zeptillian.

URL

Многумина го споредија Optimus со роботите на Boston Dynamics. 
„Дали навистина претставија робот кој изгледа како технологија од 80-тите кога Boston Dynamics има роботи кои прават салто наназад и паркур? За греота“, рече Killerdude8.

Remote video URL

Коментарите не беа љубезни ни кон самиот Илон Маск, за кого корисниците на Reddit рекоа дека „повторно се обидува 'да продаде магла'“ и дека „подобро е да се фокусира на недостатоците на неговите автомобили, наместо да презентира хуманоидни роботи“.

URL

Сепак, Илон Маск тврди дека роботот се напојува со истата вештачка интелигенција која се наоѓа во автомобилите на Tesla, а бидејќи најбогатиот човек во светот е еден од основачите на компанијата OpenAI, чиј софтвер DALL-E 2 го воодушеви светот, нема сомнеж дека Optimus ќе биде исклучително софтверски способен, а главната пречка е подобрувањето на моториката.

реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Вести

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Read more

ЕУ дебатира како правно да се регулира работата на вештачката интелигенција

Read more

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Read more

Конечно пронајдени остатоците од последниот тасмански тигар

Read more
 

Гик

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа внатрешноста на лаптоп од карбонски влакна?

Читај повеќе

Кои се најпопуларните графички картички меѓу Steam гејмерите?

Читај повеќе

ЕУ дебатира како правно да се регулира работата на вештачката интелигенција

Читај повеќе

Како бесплатна игра заработи 9 милијарди долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Читај повеќе

Корисниците во Европа ќе може сами да го поправаат својот iPhone

Читај повеќе

Кои се најпребаруваните поими на Google во 2022?

Читај повеќе
  • play_arrow

Конечно пронајдени остатоците од последниот тасмански тигар

Читај повеќе