Цената на Tesla Cybertruck во Европа е „боли глава“!

Цената на ова возило во САД е околу 100.000 евра, а во Германија...

Tesla нема намера да го продава Cybertruck надвор од Северна Америка, но тоа не значи дека некои возила нема да се појават во Европа преку т.н. сиви трговци или поединци склони кон увозни перипетии, стекнување документација и модификации со цел да се постигне одреден профит и да се задоволи гладта на пазарот.

Гласините велат дека електричниот пикап ќе биде изложен оваа пролет во центарот за испорака во Штутгарт Холцгерлинген, главниот град на брендовите Mercedes и Porsche.

Сето тоа е маркетинг. Tesla сака да покаже моќ, а Cybertruck е токму таков проект. Значи, не можете да го купите во Европа, но сепак е наведен на Kleinanzeigen во Германија за неверојатна цена од 485.000 евра!

Цената на едно вакво ново возило во САД е околу 100.000 евра. Продавачот ја објаснува неверојатната цена со трошоците за индивидуална хомологација, односно работа на возилото за да биде легално во Европа.

Промените вклучуваат, меѓу другото, нови фарови и браник, како и замена на отворот за полнење за да биде компатибилен со европските „супер полначи“. Tesla го користи приклучокот CCS2 во Европа, како и сите други производители на електрични возила и станици за полнење.

Tesla, исто така, има политика која ги спречува сопствениците да го продаваат Cybertruck во текот на првата година на користење. Ако го сторат тоа, тие мора да ѝ платат на Tesla 50.000 долари. Веројатно тоа е вградено во цената. Затоа што за секоја стока има купувач.

Тагови
реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more
25 февруари 1944, Бугарите го ликвидираа Кузман Јосифоски - Питу

25 февруари 1944, Бугарите го убиле херојот Кузман Јосифоски - Питу

Read more

Авто новости

Mercedes издаде предупредување за 250.000 возила

Read more

Citroen тргна во технолошка офанзива: Претставен хибридниот C4 X

Read more

Што носи новиот BMW M5?

Read more

Возач со 9 животи: За влакно избегна смрт двапати во неколку секунди

Read more
 

Автомобили

Mercedes издаде предупредување за 250.000 возила

Читај повеќе

Citroen тргна во технолошка офанзива: Претставен хибридниот C4 X

Читај повеќе

Што носи новиот BMW M5?

Читај повеќе
  • play_arrow

Возач со 9 животи: За влакно избегна смрт двапати во неколку секунди

Читај повеќе

Со кој автомобил ќе возите најдолго на „резерва“?

Читај повеќе
  • filter

Нов медитерански ветер во грб за електричната Cupra Born

Читај повеќе

Инвентивен шофер на денот

Читај повеќе

Црна кутија и алкотест стануваат стандардна опрема во Dacia

Читај повеќе
  • filter

Каде заврши најскапата регистарска табличка во светот?

Читај повеќе