Чао Mégane!

Компактниот модел на францускиот бренд се повлекува од производство до крајот на април. Renault не планира да го развива неговиот директен наследник, а името Mégane ќе живее само како електричен кросовер.

Пред три години, Renault официјално го лансираше електричниот Mégane E-Tech. Иако новиот модел го носи истото име како и компактниот модел на францускиот бренд, се веруваше дека популарноста на името Mégane ќе ја привлече јавноста со првиот електричен модел од новата генерација, но тоа не се случи.

Со паралелното лансирање на електричната верзија, Renault сугерираше дека обичниот Mégane со SUS мотори нема да се произведува уште долго. Сега речиси стигнавме до тој момент кога целосно ќе се збогуваме со стандардниот Renault Mégane. Компактниот француски модел ќе биде повлечен од производство до крајот на овој месец. Во моментов, хечбек верзијата се произведува во Шпанија, во фабриката на Renault во Паленсија, додека седанот GrandCoupe варијанта се произведува во Турција.

Renault Mégane за прв пат беше лансиран во 1995 година како замена за стариот Renault 19. Оттогаш, Renault лансираше четири генерации, но со овој модел, Renault понуди шарена палета на различни варијанти, од купе и седан, до практичен караван. потоа атрактивен кабриолет, сè до сестраниот миниван Scenic. Renault создаде вистински бум на пазарот со првиот Mégane и неговите деривати, бидејќи испорача повеќе од пет милиони автомобили.

Првата генерација беше подложена на редизајн во 1999 година, пред да биде заменета со друга во 2002 година. Третата генерација дебитираше во 2008 година, а четвртата и последна итерација на Renault Mégane со SUS мотори беше лансирана во 2015 година.

Втората генерација беше најконтроверзна поради нејзиниот нетипичен дизајн, што придонесе за слаба продажба. Актуелниот модел претрпе редизајн во 2020 година, а со него Mégane ќе влезе во историјата по три децении.

Трендовите се менуваат и класичните компакти се сè помалку барани на пазарот. Затоа, францускиот производител на автомобили не планира да произведе наследник на стандардниот модел. Наместо тоа, имајќи предвид дека Renault не сака целосно да го напушти сегментот, Mégane треба индиректно да биде заменет со два идни модели на Dacia, кои моментално се во развој под кодното име C-Neo.

 

Тагови
реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Авто новости

Стокец од 10.000 евра!

Read more

Погледнете го единствениот Lanzante McLaren Senna GTR LM 25 во светот

Read more

Мал, но моќен: Поздравете го потполно електричниот мал SUV Volvo EX30

Read more

Porsche Panamera, Audi Q8 и Volkswagen ID.7 се победници!

Read more
 

Автомобили

Стокец од 10.000 евра!

Читај повеќе
  • filter

Погледнете го единствениот Lanzante McLaren Senna GTR LM 25 во светот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Мал, но моќен: Поздравете го потполно електричниот мал SUV Volvo EX30

Читај повеќе
  • filter

Porsche Panamera, Audi Q8 и Volkswagen ID.7 се победници!

Читај повеќе
  • play_arrow

Бензин, дизел или хибрид: Кое е најбрзото BMW од Серија 3?

Читај повеќе
  • filter

Први фотографии од новиот Alfa Romeo: SUV Milano од секој агол

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 15 неверојатни полициски возила

Читај повеќе
  • filter

Редизајнираниот Audi S3 сега е уште помоќен и позабавен

Читај повеќе
  • play_arrow

Уникат од милион долари: Revuelto Arena Ad Personam со 1015 КС

Читај повеќе