УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Висок претставник на УЕФА не ја исклучи можноста Реал Мадрид, Манчестер Сити и Челси, три од 12-те клубови кои застанаа зад новата Супер лига, да бидат исфрлени од полуфиналето во тековната сезона во Лигата на шампиони, најавувајќи оти одлуката ќе биде донесена в петок.

„Клубовите мораат да заминат, а очекувам тоа да се случи в петок“, изјави попладнево членот на Извршниот комитет на УЕФА и претседател на Фудбалската федерација на Данска, Јеспер Мeлер.

„За петок е закажан вонреден состанок на Извршниот комитет, а тогаш мораме да одлучиме како ќе заврши сезоната“, додаде Молер во изјава за данската радио-телевизија DR.

Во полуфиналето на Лигата на шампиони треба да играат ПСЖ - Манчестер Сити и Реал Мадрид - Челси.

Првите натпревари се закажани за 27 и 28 април, додека реваншите се на програмната на 4 и 5 мај.

Финалето треба да се игра на 29 мај на стадионот „Ататурк“ во Истанбул.

реклама

Борељ: ЕУ не може да го запре Израел

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Филипче: Рано е да се тргнат маските на отворено

Read more

Најжестоки воздушни напади врз Појасот Газа, загинаа 119 Палестинци

Read more

Фудбал

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

Read more

Манчестер Јунајтед постави негативен рекорд по примени голови на домашен терен

Read more

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Read more

Истанбул може да биде домаќин на финалето во ЛШ во 2023

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Јунајтед постави негативен рекорд по примени голови на домашен терен

Читај повеќе

Мекгрегор најплатен спортист во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Читај повеќе

Истанбул може да биде домаќин на финалето во ЛШ во 2023

Читај повеќе
  • play_arrow

Тухел: Од нас зависи дали ќе бидеме во топ 4 во Премиер лигата

Читај повеќе

Ајакс го стопи пехарот и деловите им ги подели на навивачите

Читај повеќе

Сепак крај на сезоната за Ибра, но се враќа за ЕУРО

Читај повеќе

Гечевски: Наша чест и обврска е да се запамети името на Буштур

Читај повеќе