Чешка го отвори најдолгиот висечки мост во светот

Страв и адреналин беа дел од чувствата на првите посетители по стапнувањето на најдолгиот висечки мост во светот, кој се протега над планинска долина во Чешка.

„Дојдовме овде затоа што го сакаме адреналинот“, рече планинарката Михаела Клестилова кога се приближуваше до мостот долг 721 метар, кој виси 95 метри над земјата на неговата највисока точка и беше отворен во петокот.

Мостот го доби името Скај Бриџ 721 (Sky Bridge 721), а изградбата, чија вредност е 200 милиони куни, траеше две години.

„За мене ова е одличен поглед“, рече Михал Хофирек, првиот посетител на мостот.

Се наоѓа на повеќе од 1.100 метри надморска височина и поврзува два планински сртови на североистокот на земјата, на 200 километри од Прага и во близина на границата со Полска.

Тој е подолг од мостот Арока во Португалија, кој е 516 метри, а претходно важеше за најдолг висечки мост.

Remote video URL
Тагови
реклама

Каков телефон користи Бил Гејтс?

Read more

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Read more

Русите го „издадоа“ Путин?

Read more

Голем неделен љубовен хороскоп: На кого ќе му се врати старата љубов?

Read more

Вести

Соларни панели кои се полнат ноќе - како функционираат?

Read more

Јапонија со помош на САД сака да испрати астронаут на Месечината

Read more

Voyager 1 e надвор од Сончевиот Систем и уште испраќа мистериозни податоци

Read more

WhatsApp ќе ја прекине поддршката за iOS 10 и iOS 11

Read more
 

Гик

Соларни панели кои се полнат ноќе - како функционираат?

Читај повеќе
  • play_arrow

Игрицата WRC Generations доаѓа во октомври со историски и нови рели автомобили

Читај повеќе

Јапонија со помош на САД сака да испрати астронаут на Месечината

Читај повеќе

Каков телефон користи Бил Гејтс?

Читај повеќе

Voyager 1 e надвор од Сончевиот Систем и уште испраќа мистериозни податоци

Читај повеќе

WhatsApp ќе ја прекине поддршката за iOS 10 и iOS 11

Читај повеќе

Xiaomi и Leica ќе претстават нов смартфон во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Starliner на Boeing првпат стигна до Меѓународната вселенска станица

Читај повеќе

Apple ќе го претстави iPhone 14 на 13 септември

Читај повеќе