ЦИА: Сценарија со 50% шанси Путин да употребел нуклеарно оружје

Американската администрација се подготвувала за непосредната можност Русија да употреби тактичко нуклеарно оружје во Украина, открива шокантниот нов извештај.

Во 2022 година, ЦИА го предупреди американскиот претседател Џо Бајден дека има 50 отсто или повеќе шанси Русија да прибегне кон нуклеарно оружје доколку открие дека нејзините сили се десеткувани и дека незаконски анектираната територија на Крим е во опасност, пишува The New York Times.

Токму поради оваа причина тој го одржа говорот „Армагедон“ на 6 октомври 2022 година во Њујорк. „Не сме се соочиле со можноста за Армагедон уште од Кенеди и кубанската ракетна криза“, предупреди тој тогаш, според The New York Post.

Во таа прилика Бајден предупреди дека рускиот лидер Владимир Путин е сериозен кога зборува за нуклеарен напад.

„Тој не се шегува кога зборува за потенцијална употреба на тактичко нуклеарно оружје или биолошко или хемиско оружје, бидејќи неговата војска, може да се каже, очајно пропадна“, рече Бајден.

Зошто дојде до пресврт?

Откако Русија започна целосна инвазија на Украина во февруари 2022 година, американските разузнавачи првично рекоа дека нема докази дека Русија планира да користи оружје за масовно уништување.

Меѓутоа, откако Украина изврши контранапад и почна да го потиснува рускиот напредок, ЦИА предупреди дека ги пресретнала сите дискусии на руските сили за можноста за употреба на „тактичко“ нуклеарно оружје од помал обем.

Поранешниот началник на Здружениот Генералштаб, генерал Марк Мили, ја нарече ситуацијата „нуклеарен парадокс“ за САД. „Колку Украинците се поуспешни против руските сили, толку е поголема веројатноста дека Путин ќе се закани дека ќе ја користи бомбата или всушност ќе ја употреби“.

Високи функционери од администрацијата на Бајден му рекоа на Џим Счиуто од CNN дека тимот на Бајден „ригорозно се подготвува“ за можен руски нуклеарен напад врз Украина.

Висок функционер, наводно, рекол дека Советот за национална безбедност се состанал за да разговара за тоа како САД ќе одговорат на рускиот нуклеарен напад и како тој би можел да биде спречен или спречен.

Сега кога се чини дека Русија ја има главната рака на бојното поле, американските разузнавачки агенции повеќе не веруваат дека постои непосредна закана од нуклеарен напад, објави Тајмс.

Но, Путин не ја отфрли можноста да го искористи својот огромен нуклеарен арсенал. „Западните земји мора да разберат дека имаме и оружје што може да погоди цели на нивна територија. Сето ова се заканува да предизвика конфликт со нуклеарно оружје и уништување на цивилизацијата. Не го разбираат ли тоа?!“, рече Путин во обраќањето до нацијата.

реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Свет

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Read more

Орбан: Планот на Трамп за мир во Украина е добро разработен

Read more

Ене го на покривот – нова снимка од атентатот на Трамп: Очевидци покажуваат со прст кон напаѓачот и викаат кон полицијата

Read more

Откриено што правел атентаторот на Трамп пред нападот

Read more
 

Вести

Левица: Да се вклучи црвениот аларм поради екстремните температури

Читај повеќе

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Читај повеќе

Земјотрес во Скопје

Читај повеќе

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Читај повеќе

Говорот на бугарскиот генерал Терпешев на Второто заседание на АСНОМ

Читај повеќе

Кинезите ги повлекуваат маиците со историската фотографија на Трамп

Читај повеќе

Вулин: Големите сили ја фалат Македонија кога ги повредува Србите, но кога шумите ќе почнат да горат Србија е прва на помош

Читај повеќе

Мемеди: Родителите на бебето и медицинската сестра се смирија и си подадоа рака, случајот е затворен

Читај повеќе

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Читај повеќе