Crew Dragon успешно ги врати астронаутите на Земјата

Капсулата Crew Dragon на SpaceX успешно се спушти на Земјата, во близина на Флорида во Мексиканскиот залив.

Астронаутите Даглас Харли и Роберт Бенкен минаа два месеца на Меѓународната вселенска станица по пристигнувањето со ракетата Falcon на SpaceX.

Вчерашното враќање е историско бидејќи астронаутите се вратија на Земјата со помош на компанијата SpaceX, што е првпат една приватна компанија да учествува во безбедно враќање на астронаути од орбитата.

Астронаутите со себе носеа 150 кг товар научен материјал. Капсулата не се спушти директно со слободен пад, туку кружеше околу нашата планета со постепено намалување на висината, а потоа следеше 60-минутна адаптација на астронаутите.

Remote video URL
реклама

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Read more

Неверојатни факти за животот во Шведска

Read more

Моќни илустрации ги покажуваат разликите меѓу Истокот и Западот

Read more

Вести

Apple направи заштитни маски за вработените

Read more

Крај Токио се исправи огромниот робот RX-78-2 Gundam

Read more

Sonin Hybrid претстави дрон кој лета со брзина од 225 км/ч

Read more

Нивото на радијација на Месечината е алармантно високо

Read more

Гик

  • play_arrow

Најдобрите бесплатни iOS и Android игри од септември 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Apple направи заштитни маски за вработените

Читај повеќе
  • play_arrow

Крај Токио се исправи огромниот робот RX-78-2 Gundam

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најдобри игри за октомври 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ја поставите Gmail за примарна апликација на iOS 14?

Читај повеќе

Sonin Hybrid претстави дрон кој лета со брзина од 225 км/ч

Читај повеќе

Google Maps ќе покажува каде има најмногу заразени со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Вонземскиот живот ќе почека - НАСА ја одложи мисијата на Титан

Читај повеќе

Ова се сите Android телефони што поддржуваат безжично полнење

Читај повеќе