Црн како ноќта: Maserati MC20 Notte излезе во само 50 примероци

Првото нумерички ограничено издание на суперспортскиот двосед MC20 на Maserati се крие зад италијанскиот збор Notte (ноќ), кој ја објаснува бојата што доминира во каросеријата и во кабината.

По нешто повеќе од две години од почетокот на производството, Maserati одлучи дека е вистинското време да го претстави првото специјално и нумерички ограничено издание на суперспортскиот двосед MC20, кое, според неодамнешната изјава на директорот на производството на Alfa Даниел Гуцафама, првично беше планирано да биде суперспортски модел на Alfa Romeo.

Врз основа на Coupé верзијата, MC20 Notte ќе биде понуден во само 50 примероци на глобална основа, а зад проектот Notte стои креативниот тим од одделот на Maserati задолжен за персонализирање на моделот украсен со трозабецот на Нептун и да придонесе за конечниот изглед на црниот автомобил на специјален 20-инчни тркала ги даде и тркачот/тест возачот на Maserati Андреа Бертолини.

„Ноќта“ доминира и во кабината, која е обложена со комбинација од карбон, кожа и Алкантара, а плочата на панелот помеѓу потпирачите за глава на која пишува „UNA DI 50“ (еден од 50) јасно покажува дека MC20 Notte нема да го видите лесно на улица.

Нема промени зад наслоните на седиштата, така што Notte го придвижува централно поставен трилитарски битурбо V6 „Nettuno“ мотор кој развива 630 коњски сили и 730 Nm максимален вртежен момент. 8-брзинскиот автоматски менувач на Tremeco со две спојки е одговорен за распределба на силата на задната оска, а гореспоменатите бројки се доволни за забрзување од 0 до 100 км/час за 2,85 секунди и повеќе од 325 км/час.

Remote video URL
Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Авто новости

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Read more

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Read more

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Read more

Колку пари губите ако сте купиле автомобил со вратена километража?

Read more
 

Автомобили

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Читај повеќе

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Читај повеќе

Колку пари губите ако сте купиле автомобил со вратена километража?

Читај повеќе

Австрија воведува нова вињета, а 10-дневната поскапува

Читај повеќе

Новото BMW X3 доаѓа наскоро

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави новото Movano: Електрично, иновативно и ефикасно

Читај повеќе

Автомобилите „на струја“ ги надминаа „дизелашите“

Читај повеќе

Ги менувате сами гумите на возилото? Ова се петте најчести грешки

Читај повеќе