Д-р Деари е првиот лекар кој почина од компликации на COVID-19 во земјава

Министерот за здравство Венко Филипче денеска преку социјалните мрежи извести дека починал д-р Арификмет Деари, уролог од Тетово, поради компликации од коронавирусот.

Д-р Деари бил хоспитализиран заради невролошки проблеми, но исто така бил позитивен на COVID-19. По 15 дена болничко лекување ја загуби битката со болеста во ГОБ ,,8 Септември".

Д-р Деари (64) кој беше само на неколку месеци до пензионирањето, е првиот лекар кој почина од компликации на коронавирусот, напиша Филипче на Facebook и изрази жалење и длабоко сочуство до неговото семејство.

„Апелирам до моите колеги здравствените работници да се чуваат и заштитуваат, на работното место соодветно на протоклите, но и надвор од него. Апелирам и до граѓаните да ги почитуваат мерките, да се заштитат себеси, здравствените работници и сите свои сограѓани“, додаде Филипче во објавата.

реклама

Остатоците од кинеската ракета паднаа во Индискиот Oкеан

Read more

Од Центар до Волково за 25 минути со воз, 65 со автобус

Read more

Заев за Η Καθημερινή: За македонскиот народ неприфатлива е било каква интервенција во македонскиот идентитет

Read more

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Македонија

Дневен ковид-биланс: Позитивни 6,77% од тестираните, 14 починаа

Read more

Спасувачка вежба во Мрежичко, Ангелов на јаже преку клисура

Read more

Од Центар до Волково за 25 минути со воз, 65 со автобус

Read more

Филипче: До крајот на летото очекуваме колективен имунитет

Read more
 

Вести

Курц: Пандемијата ги покажа слабостите на ЕУ

Читај повеќе

Седуммина загинати во две лавини на француските Алпи

Читај повеќе

Во Израел има помалку од 1.000 активни случаи на заразени со COVID-19

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: Позитивни 6,77% од тестираните, 14 починаа

Читај повеќе

Спасувачка вежба во Мрежичко, Ангелов на јаже преку клисура

Читај повеќе

Во Германија од денеска ослободување од мерките за вакцинираните

Читај повеќе

Од Центар до Волково за 25 минути со воз, 65 со автобус

Читај повеќе

Филипче: До крајот на летото очекуваме колективен имунитет

Читај повеќе

Остатоците од кинеската ракета паднаа во Индискиот Oкеан

Читај повеќе