Џабе новото примирје на Кавказ, пак има жртви

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, денеска го поздрави хуманитарното примирје на кое се согласија Ерменија и Азербејџан, објави Елисејската палата.

Се наведува дека примирјето е склучено „по француското посредување во текот на претходните денови во координација со копретседавачите на Минската група“.

Ереван и Баку вчера соопштија дека се договориле за хуманитарно примирје кое стапи на сила на полноќ.

„Овој прекин на огнот треба да биде безусловен и строго да го почитуваат обете страни. Франција внимателно ќе ја следи ситуацијата и ќе остане ангажирана така што непријателствата трајно да престанат и наскоро да започнат веродостојни разговори“, соопшти кабинетот на Макрон.

Денес, Макрон неколкупати телефонски разговарал со ерменскиот премиер Никола Пашинијан и претседателот на Азербејџан Илхам Алиев.

Претходниот договор за примирје, постигнат во Москва минатата недела, не се реализираше и го обележаа постојани кршења со престрелки и гранатирања, дури и на цивилни области.

Одбранбените единици на ерменската армија наводно уништиле четири непријателски тенкови на југ од зоната на конфликтот во Нагорно-Карабах.

Според портпаролката на ерменската армија, Шушан Степанјан, Азербејџан користел голем број беспилотни летала и артилериски системи.

URL

Таа изјави дека Азербејџан го прекрши новото примирје склучено синоќа.

URL

Според ерменски извори, има жртви и ранети од обете страни.

реклама

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

КОРОНА кризата врие во цел регион: Каде е најлошо?

Read more

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Во Парагвај запленет кокаин вреден 500 милиони долари

Read more

СЗО: Огромен пораст на новозаразени во Европа, во Словенија скок за 150 отсто

Read more

Италијански региони воведуваат полициски час

Read more

Вести

КОРОНА кризата врие во цел регион: Каде е најлошо?

Читај повеќе

Во Кичево приведено лице кое избегало од затворот во Прилеп

Читај повеќе

Нови 100 лаптопи за пратениците, секој чини 917 евра

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Нов 641 случаj на COVID-19, починати 12 лица, оздравени 233

Читај повеќе

Возач прегазил полицаец и избегал

Читај повеќе

Половина од работните места за пет години ќе ги преземат машини

Читај повеќе

Во Парагвај запленет кокаин вреден 500 милиони долари

Читај повеќе

СЗО: Огромен пораст на новозаразени во Европа, во Словенија скок за 150 отсто

Читај повеќе