НБА ПЛЕЈ-ОФ 2021/22

Далас и Филаделфија израмнија на 2:2, инцидент со навивач на Крис Пол

Далас Маверикс и Филаделфија 76ерс израмнија на 2:2 во партии во конференциските полуфиналиња на НБА плеј-офот против Феникс Санс и Мајами Хитс, соодветно.

Далас со одлична игра на почетокот на натпреварот успеа да ги разбие Санс, кои до крајот не можеа да се соземат и да ја достигнат предноста на расположените домаќини.

Најдобар во победничкиот тим беше Лука Дончиќ со 26 поени и 11 асистенции, додека Дориан Фини-Смит додаде 24 поени. Девин Букер постигна 35 поени за Санс.

Remote video URL

Вреди да се напомене дека гостинскиот играч Крис Пол доживеа стрес поради случувањата на трибините кои завршија со исфрлање на двајца навивачи. Имено, момчето и неговата (најверојатно) мајка биле спроведени надвор од салата поради наводен инцидент со семејството на Пол.

Според американските медиуми, некој ги ставил рацете врз мајката на Пол и ја оттурнал неговата сопруга. Меѓутоа, на видеото се гледа само како обезбедувачот го известува младиот човек во маица на Дончиќ дека мора да ја напушти салата, по што тој заминува во друштво на жена, додека Пол му викал дека ќе се видат подоцна.

URL

На вториот натпревар ноќеска на Мајами не му помогнаа ниту одличните 40 поени на Џими Батлер бидејќи загуби со 116:108. Домашниот тим до победата го предводеа Џејмс Харден со 31 поен и Жоел Ембиид со 24 поени и 11 скока.

Remote video URL
Резултати:

Исток

Филаделфија 76ерс - Мајами Хит 116:108 (2:2 во партии)

Запад

Далас Маверикс - Феникс Санс 111:101 (2:2 во партии)

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Кошарка

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Read more

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Read more

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more

Како Вест стана логото на НБА?

Read more
 

Спорт

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе