НБА 2019/20

Далас му даде 142 поена на Голден Стејт, Клиперс победи на продолженија

Тежок пораз за Голден Стејт кој прими скоро 150 поени во Далас и остана закован на последното место во Западот. ЛА Клиперс и Бостон победникот го решија на продолженија.

Далас Маверикс предводен од Лука Дончиќ буквално го здроби шампионот од 2018. Словенецот прослави трипл-дабл запишувајќи 35 поени, 10 скокови и 11 асистенции. Кај Вориос само Ерик Пескол успеа да ја надмине границата од 20 поени запишувајќи 22.

За Голден Стејт ова е тринаесеттиот пораз сезонава со што останува закован на дното во Западната конференција, додека за Далас ова е трета победа во серија и го однесе до петтото место.

Од останатите натпревари кои се играа ноќеска најнеизвесно беше во Лос Анџелес каде Клиперс и Селтикс мораа победникот да го решат по продолженија. Џејсон Тејтум беше најпродуктивен со 30 поени иако неговиот тим загуби. Лу Вилијамс со 27 и Пол Џорџ со 22 беа најефиксни кај домаќините.

Резултати:
Филаделфија 76-ерс – Њујорк Никс 109:104
Вашингтон Визардс – Сан Антонио Спарс 138:132
Атланта Хокс – Милвоки Бакс 127:135
Бруклин Нетс – Шарлот Хорнетс 101:91
Далас Маверикс – Голден Стејт Вориорс 142:94
Мајами Хит – Кливленд Кавалирс 124:100
Торонто Репторс – Орландо Меџик 113:97
Чикаго Булс – Детроит Пистонс 109:89
Минесота Тимбервулвс – Јута Џез 95:103
Денвер Нагетс – Хјустон Рокетс 105:95
Лос Анџелес Клиперс – Бостон Селтикс 107:104

реклама

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Кошарка

Формирани двојките за првото коло од НБА плејофот на Истокот

Read more

НБА: Почетокот на следната сезона можно е да се одложи за јануари

Read more

Нетс и Меџик ги обезбедија последните две места во плеј-офот на Истокот

Read more

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Read more

Спорт

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе

Пирло сака да го донесе Џеко во Јувентус

Читај повеќе
  • play_arrow

10 фудбалски легенди кои ќе се пензионираат до следната сезона

Читај повеќе

Формирани двојките за првото коло од НБА плејофот на Истокот

Читај повеќе
  • play_arrow

ПСЖ за три минути стигна до полуфиналето

Читај повеќе