Дали автомобилите со автопилот се нашата иднина?

Технологијата со автопилот се тестира на патиштата и полигоните ширум светот веќе подолго време.

Автомобилите со автопилот еден ден ќе бидат наша реалност, но не за толку брзо време како што мислиме. Ова мислење го дели и шефот на компанијата ZF, Волф-Хенинг Шајдер, кој верува дека треба да поминат најмалку десетина години пред овие автомобили да загосподарат со патиштата. Шајдер ова го тврди на основа на искуството кое неговата компанија до сега го стекна на полето на развој на технологија за автомобили со автопилот.

„Малку сум скептичен за некои најави кои се појавија во јавноста- дека овие автомобили ќе се појават на патиштата за неколку години. Од наша гледна точка, ќе биде потребно да поминат барем уште неколку години пред да се случи тоа“, вели Шајдер.

„Чекор по чекор технологијата ќе еволуира во систем на потполно автономно возење во урбаните населби, но не пред 2030 година“, изјави тој.

„Потребно е време за да се имплементира технологијата на автопилот во секојдневното возење. Можеби ќе има позитивен ефект за луѓето кои ќе се навикнат на овој новитет и ќе се случуваат пријатно при возењето“.

Но, според неговите зборови, луѓето се скептични за ваквиот вид на управување со автомобилот.

реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Филипче: Состојбата со COVID-19 се влошува

Read more

Дали сте слушнале за правилото од „шест минути“ во сексот?

Read more

Секс-поза која ветува длабока пенетрација и силни оргазми

Read more

Концепти

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Read more

Nissan го откри изгледот на долгоочекуваниот наследник на моделот 370Z

Read more

Новиот Nissan GT-R R35 Final Edition ќе развива 710 КС

Read more

Dacia со тизери ги најави новите Sandero, Sandero Stepway и Logan

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Зошто Американците не го сакаа легендарното „југо“?

Читај повеќе
  • filter

VW ѝ се „закани“ на Tesla: Ќе произведуваме 500.000 електрични модели годишно

Читај повеќе
  • filter

Nissan 300ZX од 1990 година се продава со иста цена како новиот модел 370Z

Читај повеќе
  • filter

BMW ги откри деталите за новата генерација на моделите M3 и M4

Читај повеќе
  • play_arrow

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Читај повеќе
  • filter

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Читај повеќе

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Читај повеќе

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Читај повеќе
  • filter

Тјунираниот Porsche Cayenne сега развива 690 КС

Читај повеќе