Дали има разлика во тоа како мажите и жените го прифаќаат изневерувањето?

Дали знаете како изневерувањето влијае на физичкото и менталното здравје и на мажите и на жените?

Никој не сака да биде изневерен, а кога ќе се случи тоа, влијае на психичката состојба. Природно прашање е како да се справите со неверството, поточно како може врската, односно бракот да ја преживее таа епизода.

Сознанието дека сме биле изневерени може да влијае на самодовербата, на почетокот секој доживува некаков шок.

Колку и да се сомнева некој, тоа е виор од разни емоции. Тогаш се јавува тага и гнев, измешани во фази. Жените имаат тенденција, кога ќе дознаат за измама, да се запрашаат: „Што не е во ред со мене? Дали направив нешто погрешно?“.

Изневерувањето можеме да го доживееме како да сме ние „лошите“ и тоа е негативен сегмент каде што не разбираме дека нашиот партнер изневерува поради тоа што е, а не поради тоа што ние сме.

Никој не е толку повреден затоа што партнерот имал интимна врска со некој друг. Тоа што боли е: ме изневери мене, нашиот однос, она што сме.

Што може да направи измамениот човек за да се чувствува подобро?

Тоа зависи од изборот дали ќе останете во врската. Откако ќе дознаат за измамата, многу луѓе остануваат во бракот и пробуваат нешто во таа врска, или врската веднаш завршува. Најлошо е да го чувате тоа во себе, да не разговарате со никого и да се однесувате како никогаш да не се случило. Тогаш нашето тело почнува да реагира.

Лицето кое дознава за измамата доживува еден вид емоционална траума и често има некои симптоми на посттрауматско стресно растројство во следните три до шест месеци. Несоница, луѓето брзо губат тежина, се оптоварени со присилни мисли за сето тоа или се фрлаат во детективска работа за да се фокусираат на тоа трето лице. Лошото во таа ситуација е што се фокусираме само на надворешното, на партнерот кој нè изневерил и на третото лице. Токму ова е најголемата замка. Многу помага да зборувате со другите, иако луѓето често се затвораат во овие ситуации. Разговарајте со пријател, член на семејството, или психотерапевт.

Дали има разлика во тоа како мажите и жените го прифаќаат изневерувањето? Во денешно време речиси подеднакво изневеруваат и мажите, и жените во хетеросексуални врски, со тоа што терапевтите велат дека жените се малку „попаметни во изневерувањето“, па поретко се дознава.

Жените најмногу се фокусирани на тоа дали партнерот кој ги изневерил има чувства кон другата жена, дали ја сака, дали планира нешто со неа. Мажите почесто прашуваат дали имало секс, физички контакт, каков е другиот во сексот? Мажите се повеќе повредени од специфичната физичка измама, а жените се повеќе загрижени дали партнерот ја претпочита неа или другата жена.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Љубов и секс

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Read more

Како да ги прифатите мааните на вашиот партнер?

Read more

Студија одговори на вечното прашање: Дали мажите и жените можат да бидат „само пријатели“?

Read more

Зошто мажите глумат оргазам?

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе