Дали може да се вратиме во времето со надминување на брзината на светлината?

Hyperdrive, warp drive, Holtzman drive, имаме многу имиња за брзина поголема од брзината на светлината или FTL вселенско патување во популарната научна фантастика, за смело да се оди таму каде што никој досега не отишол. Но, за жал, во реалноста, патувањето до нашиот најблизок сосед ѕвезден систем е далечен сон и ќе ни требаат речиси шест илјади години за да стигнеме таму. Па, како тоа некогаш би можеле да постигнеме таква технологија што може да ни овоазможи да пројуриме низ целата галаксија за еден животен век или помалку?

Factnomenal разгледува како патувањето со брзина поголема од брзината на светлината може да создаде патување низ времето, а со тоа и парадокси.

реклама

Чек дис аут

Зошто авионите не слетуваат на трева?

Read more

Топ 10 снимки каде наводно вонземјани се фатени на камера

Read more

Зошто најдобрите идеи ни текнуваат додека се тушираме?

Read more

Најсмешната фејл компилација на неделата

Read more

Нови видеа

play_arrow

Дали голот на сезоната во Серија А го постигна Сасуоло?

Read more
play_arrow

Проверете колку сте флексибилни: 35 минути јога за целото тело

Read more
play_arrow

Зошто авионите не слетуваат на трева?

Read more
play_arrow

Поцрвене небото над Ирак: Стотици хоспитализирани поради силна песочна бура

Read more
play_arrow
Седум работи што мажите ги сакаат, но никогаш нема да ги побараат

Седум работи што мажите ги сакаат, но никогаш нема да ги побараат

Read more
play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Како без масни наслаги: 15–минутни вежби за совршена линија

Read more
play_arrow

Анимирана историја на Шведска

Read more
play_arrow

Дали може да се вратиме во времето со надминување на брзината на светлината?

Read more
play_arrow

Вежби за цврст задник: Како најбрзо да се вратите во форма пред почеток на летото?

Read more
play_arrow

7 трансфери кои уништиле фудбалски клубови

Read more
play_arrow

Фејл компилација: Смешни ситуации во кои ќе се препознае секоја мајка

Read more