Авто новости

Дали ова Ferrari е најдобриот суперавтомобил на светот?

10. март 2018 - 13:31 | М.Д.

Ferrari на саемот на автомобили во Женева претстави модел за кој многумина сметаат дека е најдобар на светот.

Во прашање е Ferrari 488 Pista, унапреден модел од базичната верзија 488, а инспириран од успешните тркачки варијанти GTE и Challenge.

Pista има 3.9 литарски твин-турбо V8 мотор со 711 коњски сили. Полесен е за 90 килограми со 20 пороценти подобра аеродинамичка ефикасност и 49 коњски сили повеќе од стандардниот 488.

Од 0 до 100 забрзува за 2,85 секунди, а од 0 до 200 за 7,6 секунди.

Максималната брзина на овој суперавтомобил изнесува 340 километри на час.

Погонскиот агрегат е значително унапреден во однос на тркачката верзија 488 Challange.

Коментирај