Дали треба да јадете нешто после тренинг?

Oткако ќе завршите со тренинг, или веднаш одите нешто да јадете, или пак воопшто не размислувате за храна.

Една група на луѓе сметаат дека телото треба веднаш да се нахрани, додека други сметаат дека со внесувањето на нови калории го саботирате сопствениот пат до слабеењето.

„Некои луѓе дури и немаат апетит откако добро ќе се испотат“, вели нутриционистот Хејди Колник.

Имено, истражувањата покажаа дека вежбите за зајакнување на телото го намалуваат хормонот кој е заслужен за стимулација на апетитот, па можат да поминат и до три часа после тренинг додека не почувствувате глад.

Меѓутоа, експерти тврдат дека е важно да се јаде после тренинг.

„Ако не изедете нешто во рок од еден час откако сте ја напуштиле теретаната, тоа може да има лоши последици по вас. Подоцна ќе бидете уште погладни и ќе изедете повеќе“, објаснува Хејди и додава дека после тренинг не треба да се јаде високо калорична храна, туку доволно е нешто едноставно, како јогурт или банани, јаболка, или пак да се напиете чоколадно млеко.

„Се додека ги внесувате хранливите материи, кои ќе ви ја вратат загубената енергија, вие немате проблеми“, смета Сколник.

реклама

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Read more

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Read more

Фит

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Read more

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Read more

Здрав предизвик: Како да ја убиете зависноста од шеќер?

Read more

Дали јаболковиот оцет помага за слабеење?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Што се случува во телото кога јадете брза храна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Читај повеќе

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Читај повеќе

Лилјана, Христијан и Емри се пациентите кои добија нов бубрег

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Тестенини со лосос по рецепт на Џејми Оливер

Читај повеќе
  • filter

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Читај повеќе

Објавен првиот Водич за справување со невролошки заболувања во услови на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Здрави летни коктели за разладување

Читај повеќе
  • play_arrow

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Читај повеќе