Дали витаминот Д може да ја спречи или ублажи болеста COVID-19?

Постојат многу мислења за тоа како да се лечи COVID-19 - од употреба на хидрохлорид, преку лекот ивермектин, до витамин Д.

Сите опции се истражуваат по вообичаениот научен процес, но експертите предупредуваат дека предвремените заклучоци можат да создадат конфузија и да доведат до ширење на теории на заговор, пишува BBC.

Сепак, постојат докази дека витаминот Д може да биде корисен во превенција од коронавирусот.

Овој витамин е важен дел од човечкиот имунолошки систем, затоа оваа зима имаше препораки во Обединетото Кралство сите да го земаат како додаток во исхраната за време на постудениот период, додека на оние со поголем ризик од заболување им се препорачува да го земаат витаминот Д  во текот на целата година.

И во научната заедница, и во јавноста многу се зборуваше за лековитите својства на витаминот Д и колкаво е неговото дејство.

Бројни студии покажаа дека витаминот Д може да има позитивни ефекти во спречување на вирусот, но и кај веќе заболени пациенти. Како и за многу други суплементи, нови истражувања секогаш се добредојдени.  Првите студии навистина покажуваат дека одредени групи на луѓе кои имале недостаток на витамин Д во организмот биле поподложни на вирусот, особено постарите и луѓето со прекумерна дебелина. Можно е, пишува BBC, тоа да е причината зошто овие групи се повеќе изложени на ризик од коронавирус, но подложноста на заразување зависи и од низа други здравствени и еколошки фактори.

Според истражувањето на Универзитетот во Барселона, земањето витамин Д за 80 проценти ја намалило стапката на хоспитализација во единиците за интензивна нега, а веројатноста за смртен исход била намалена за 60 проценти.

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Европол: Албанија извор на дрога, транспортот оди главно по морски пат до Италија

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Здравје

8 навики за нега на кожа кои ве прават постари

Read more

На кои луѓе не им се препорачува да пијат кафе?

Read more

Јогуртот и кефирот прават чуда за имунитетот

Read more

Истражување: Лекови базирани на антитела штитат од COVID-19

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Тест за издржливост: Колку долго може да го следите овој ритам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Урнебесна нова игра: Кој губи - пие на екс

Читај повеќе

Немирното куче на Бајден повторно ќе ја напушти Белата куќа

Читај повеќе

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Читај повеќе
  • play_arrow

8 навики за нега на кожа кои ве прават постари

Читај повеќе

Трите хороскопски знаци со најголема интелигенција

Читај повеќе

На кои луѓе не им се препорачува да пијат кафе?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 трикови за правилно вежбање стомачни

Читај повеќе

Направи сам: Природни маски за нега на лице

Читај повеќе