Дали Volkswagen ќе претстави електричен автомобил за 25.000 евра?

Настанот ќе го води лично Томас Шефер, првиот човек на Volkswagen.

Судејќи според најавата, на 15 март ќе се случи голем настан за Volkswagen, но и за автомобилската индустрија воопшто, а со тоа и за сите корисници на автомобили.

И додека се мислеше дека тоа ќе биде уште една конференција на која ќе биде претставен некој концепт, сега Volkswagen најавува важна вест. Томас Шефер во најавата најави електричен новитет, како и целосно нов дизајнерски израз на брендот.

„Во последните месеци неуморно работевме на нашиот бренд и производи. Ќе претставиме автомобил кој не само што дава посебен преглед на новиот електричен модел на брендот Volkswagen, туку претставува и нов дизајнерски јазик за нашите идни модели“, рече Шефер и појасни: „Заедно со Имелда Лабе, членка на одборот за продажба и маркетинг, Каи Гриниц, член на одборот за технички развој, и Андреас Минд, шеф на дизајн, ви покажуваме како ќе го позиционираме Volkswagen во годините што доаѓаат“.

Се претпоставува дека се работи за нов влезен модел, ID.2, кој според претходните најави би можел да го носи името ID.Golf. Во секој случај, тоа треба да биде новиот најевтин електричен модел на компанијата, кој иако е поголем, некако ќе го замени e-up! Се претпоставува дека ќе ја користи платформата MEB+ и за разлика од претходните модели од семејството ID, ќе има погон на предните тркала.

Моделите на платформата MEB+ можат да користат LFP батерии, што значи опсег до 700 км со моќност на полнење до 200 kW. Овде да очекуваме значително поскудни можности. Сепак, станува збор за модел кој треба драстично да ја намали цената на почетниот електричен модел кој сега чини околу 44.000 евра. Се шпекулира за цени од 25.000 евра.

Тагови
реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како да се ослободите од мравките во домот?

Read more

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Read more

Викенд хороскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Read more

Авто новости

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Read more

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Read more

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Read more

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Read more
 

Автомобили

  • filter

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Читај повеќе

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Читај повеќе

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Читај повеќе

Volvo има нов адут: Робо-камион

Читај повеќе

Продажба на автомобили во ЕУ: Дизел и електричните автомобили се речиси изедначени

Читај повеќе

Кинезите не попуштаат: Има ли надеж за поевтини европски електрични автомобили?

Читај повеќе

САД и Кина во трговска војна, Европа губи

Читај повеќе

Самоуправувачките автомобили на британските патишта од 2026 година

Читај повеќе