Дали Volkswagen ќе претстави електричен автомобил за 25.000 евра?

Настанот ќе го води лично Томас Шефер, првиот човек на Volkswagen.

Судејќи според најавата, на 15 март ќе се случи голем настан за Volkswagen, но и за автомобилската индустрија воопшто, а со тоа и за сите корисници на автомобили.

И додека се мислеше дека тоа ќе биде уште една конференција на која ќе биде претставен некој концепт, сега Volkswagen најавува важна вест. Томас Шефер во најавата најави електричен новитет, како и целосно нов дизајнерски израз на брендот.

„Во последните месеци неуморно работевме на нашиот бренд и производи. Ќе претставиме автомобил кој не само што дава посебен преглед на новиот електричен модел на брендот Volkswagen, туку претставува и нов дизајнерски јазик за нашите идни модели“, рече Шефер и појасни: „Заедно со Имелда Лабе, членка на одборот за продажба и маркетинг, Каи Гриниц, член на одборот за технички развој, и Андреас Минд, шеф на дизајн, ви покажуваме како ќе го позиционираме Volkswagen во годините што доаѓаат“.

Се претпоставува дека се работи за нов влезен модел, ID.2, кој според претходните најави би можел да го носи името ID.Golf. Во секој случај, тоа треба да биде новиот најевтин електричен модел на компанијата, кој иако е поголем, некако ќе го замени e-up! Се претпоставува дека ќе ја користи платформата MEB+ и за разлика од претходните модели од семејството ID, ќе има погон на предните тркала.

Моделите на платформата MEB+ можат да користат LFP батерии, што значи опсег до 700 км со моќност на полнење до 200 kW. Овде да очекуваме значително поскудни можности. Сепак, станува збор за модел кој треба драстично да ја намали цената на почетниот електричен модел кој сега чини околу 44.000 евра. Се шпекулира за цени од 25.000 евра.

Тагови
реклама

Авто новости

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Објавени првите детали за електричниот Renault 5

Read more

Во кои држави ќе платите највисоки казни за сообраќајни прекршоци?

Read more

Првиот хибриден суперавтомобил: Lamborghini Revuelto „грми“ со 1.001 КС

Read more
 

Автомобили

Познати цените за новите Москвич модели

Читај повеќе
  • play_arrow

Škoda работи на автомобил за дигитални номади

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите детали за електричниот Renault 5

Читај повеќе

Во кои држави ќе платите највисоки казни за сообраќајни прекршоци?

Читај повеќе

Првиот хибриден суперавтомобил: Lamborghini Revuelto „грми“ со 1.001 КС

Читај повеќе

Како да направите пролетна генералка на вашиот автомобил?

Читај повеќе

Дали сте за зголемување на максималната брзина на автопатите?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го отворите капачето на резервоарот кога е заглавено?

Читај повеќе
  • play_arrow

Renault го претстави новиот Espace

Читај повеќе