Даночната управа на Шпанија ја тужи Шакира за долг од над шест милиони евра

Шпанските даночни службеници ја обвинуваат Шакира за затајување данок во вредност од над шест милиони евра.

Како што пренесуваат странските медиуми, Шакира должи околу 6,7 милиони евра данок на нејзиниот приход во 2018 година. Шакира наводно користела офшор компанија со седиште во друга земја за да избегне плаќање данок.

Инаку, ова е второ обвинение против поп-ѕвездата, а таа веќе треба да оди на судење во Барселона на 20 ноември во посебен случај кој зависи од тоа каде живеела во периодот од 2012 до 2014 година. Во тој случај, обвинителите тврдат дека таа не платила 14,5 милиони евра данок.

Обвинителите во Барселона изјавија дека таа требало да плати за нејзиниот престој во Шпанија, иако нејзината официјална резиденција во тоа време била на Бахамите.

По разгледувањето на доказите собрани во изминатите два месеци, обвинителите одлучија да поднесат обвиненија. Пејачката беше известена на адреса во Мајами, но датумот на судење уште не е одреден.

Медиумите стапија во контакт со претставниците на Шакира, но тие сè уште не одговориле.

Потсетуваме, Шакира живееше во Барселона до април оваа година, кога по раскинувањето со Џерард Пике се врати во Мајами.

Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Музика

Македонската претставничка на детската Евровизија, Тамара Грујеска, заврши на 12-то место

Read more

Поранешна манекенка го тужи Ексл Роуз за сексуален напад од пред 34 години

Read more

Калиопи по смртта на обожавателка на нејзиниот концерт во Белград: Ова е најтажниот ден во мојата кариера

Read more

Холанѓаните Cloudsurfers приредија добра забава во МКЦ

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Ема Стоун ветува екцентрична изведба во новиот филм Poor Things

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Бредли Купер со задоволство повторно би глумел во франшизата The Hangover

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со Barbie

Читај повеќе

Македонската претставничка на детската Евровизија, Тамара Грујеска, заврши на 12-то место

Читај повеќе

Бредли Купер откри каде ги поминува празниците и со тоа ги изненади сите

Читај повеќе

Поранешна манекенка го тужи Ексл Роуз за сексуален напад од пред 34 години

Читај повеќе

Кој би го препознал како студент денес еден од најдобите актери во историјата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трејлер за 4K ремастерираниот The Abyss на Џејмс Камерон

Читај повеќе