Џаред Лето ќе го глуми Енди Ворхол

Актерот и музичар Џаред Лето откри дека ќе ја игра улогата на Енди Ворхол во нов филм за уметникот.

Контроверзниот Лето ја сподели веста преку профилот на Instagram.

„Да, точно е, ќе го играм Ворхол. Многу сум благодарен и возбуден за оваа прилика што ми е дадена“, напиша тој.

Лето потсети дека на 6 август му беше роденден на светски познатиот уметник и додаде дека „ни недостига и тој, и неговиот генијален ум“.

Ова е единствената информација за филмот позната досега.

На почетокот на април Лето ја шокираше јавноста со изјавата дека бил на медитација две недели без средства за комуникација и дека поради тоа немал поим дека во светот се шири пандемијата на коронавирус.

Енди Ворхол (1928-1987) бил американски сликар, режисер, издавач и водечка фигура во поп арт движењето. Во текот на 70-тите и 80-тите години на 20. век, Ворхол е главно познат по неговите масовно произведувани портрети на поп икони како Елвис Присли, Мерилин Монро, Мао Це Тунг и др. Во истиот период тој издава и 3 книги, од кои најпозната е „Филозофијата на Енди Ворхол: од А до Б и назад.“

реклама

Проститутките први на удар на засилените КОВИД мерки

Read more

Се влошува војната меѓу Ерменија и Азербејџан

Read more

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Еротски колаж

Read more

Филм & ТВ

Започна снимањето на третиот дел на „Avatar“

Read more

Топ 20 најдобри комедии на сите времиња

Read more

Џим Парсонс уште во март фатил COVID-19

Read more

Никол Кидман и Хју Грант во новата мини-серија „The Undoing“ на HBO

Read more

Сцена

  • filter

Започна снимањето на третиот дел на „Avatar“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 најдобри комедии на сите времиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Џим Парсонс уште во март фатил COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Никол Кидман и Хју Грант во новата мини-серија „The Undoing“ на HBO

Читај повеќе
  • play_arrow

„Dream Home Makeover“ - ново шоу за реновирање на Netflix

Читај повеќе

„Хакер“ со Steffonator во „Синеплекс“ од 1 октомври

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix изненадување – ја најави серијата „Resident Evil: Infinite Darkness“

Читај повеќе
  • play_arrow

10 работи кои би сакале да ги видиме во 2. сезона од „The Mandalorian“

Читај повеќе