СЕРИЈА А 2020/21

Дармјан: Интер сѐ уште не смее да слави

Латералниот бек на „Нераѕурите“ предупредува дека неговите соиграчи не смеат да се опуштат и прерано да почнат со славје на долгоочекуваното Скудето.

Интер синоќа го совлада Сасуоло во одложениот натпревар од пред репрезентативната пауза и врза 10 победи во низа, а искористувајќи ги киксовите на конкурентите направи разлика од +11 во однос на второпласираниот Милан, +12 пред Јувентус и +13 пред Аталанта.

„Имаме одлична предност, но Скудетото сѐ уште не ни е в џеб. Мора и математички да го освоиме“, вели Матео Дармјан зборувајќи за DAZN.

„Ќе продолжиме да излегуваме на терен со намера да победиме што е можно повеќе натпревари. Не смееме да славиме додека Скудетото не е навистина наше“.

Десниот бек на почетокот од октомври дојде во Интер како позајмен од Парма, но летово за сума од 2,5 милиони евра ќе биде откупен.

„Конте и натаму го очекува најдоброто од секој од нас, не сака да нѐ види заситени. Мораме да продолжиме на истиов начин, а викендов ќе имаме вистински тест за тоа“, додава тој.

Дармјан зборува за неделниот натпревар против слабиот Каљари, еден од главните кандидати за преселба во Серија Би. Вистински шампионски тим мора да покаже карактер и да го совлада противникот кој несомнено ќе биде мотивиран.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Фудбал

Истрага за местење натпревари во српското фудбалско првенство

Read more

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Read more

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Read more

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Read more
 

Спорт

Истрага за местење натпревари во српското фудбалско првенство

Читај повеќе

Гери Трент Џуниор испиша историја во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Читај повеќе

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Читај повеќе

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Читај повеќе

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Читај повеќе

Тејтум стана најмладиот играч на Бостон кој постигнал над 50 поени на еден натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Леваци vs. деснаци во фудбалот: Кои се подобри?

Читај повеќе

Падна одлука: ЕУРО ќе се игра пред навивачи

Читај повеќе