Џеко на 38 години истрча од гол на гол за девет секунди

Вчера Фенербахче го победи Карагумрук со 2:1 и дојде на првото место на табелата во турската Суперлига.

Тимот во кој настапува босанскиот фудбалер Един Џеко сега има 85 бодови, додека Галата која вечерва во 32.коло ја очекуваат пресметка со Аланијаспор е втора со бод помалку.

„Дијамантот“ постигна гол за Фенербахче на овој натпревар, а на социјалните мрежи кружи видео кое најдобро ја опишува важноста на Џеко за неговиот тим, откако за девет секунди претрча од противничкиот до сопствениот гол.

„Со 38 години зад себе и финалето од Лигата на шампионите што го играше минатата година и со сите освоени трофеи во кариерата, тој е идол во својата земја. Зошто е таков играч? Ова видео е одговорот на тие прашања“, стои во објавата не еден обожавател на X (Twitter) во која се додава:

„На оваа возраст тој сè уште е гладен за успех, што го покажува во ова видео кога стопроцентно се враќа во одбраната за да им помогне на своите соиграчи. Еден е Един Џеко“.

URL

Џеко оваа сезона одигра 40 натпревари за Фенербахче во сите натпреварувања и постигна 24 гола со осум асистенции.

Тагови
реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Read more

Фудбал

Легендарниот Гути ѝ се отвори на Дилета Леота

Read more

Јувентус има нов тренер, двојно поевтин од Алегри

Read more

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Read more

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Легендарниот Гути ѝ се отвори на Дилета Леота

Читај повеќе

Јувентус има нов тренер, двојно поевтин од Алегри

Читај повеќе

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Читај повеќе

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Читај повеќе
  • filter

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Читај повеќе

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Читај повеќе
  • play_arrow

Клоп го разнежни подарок од навивач на Ливерпул, ќе го чува на посебно место

Читај повеќе

Протекоа пораки во кои Чеферин го навредува Перес: Тој е идиот и расист

Читај повеќе

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Читај повеќе