УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2023/2024

Дербито на Марадона вечерва во ЛШ, забрефтаниот Арсенал гостува кај Порто

Последните два осминафинални натпревари од Лигата на шампионите се закажани за вечерва кога првите средби ќе ги имаат Наполи - Барселона и Порто - Арсенал.

Наполи и Барселона во натпреварот влегуваат со променливо расположение, а тоа особено се однесува на италијанскиот шампион кој е во голема криза. Во последните четири кола од Серија А освоија само 5 бода, а претходно го загубија и италијанскиот Суперкуп од Интер. Од друга страна, Барселона малку ја подигна формата по поразот од Виљареал и освои 10 бода во последните четири лигашки кола.

Натпреварот ќе се игра на стадионот „Диего Армандо Марадона“, кој е особено специфичен за овој натпревар, бидејќи славниот Аргентинец остави голема трага во и Наполи и во Барселона, па многумина овој натпревар го нарекуваат Дерби на Марадона.

Наполи ќе остане без услугите на Пјотр Желињски, додека Барселона не може да смета на Маркос Алонсо, Алехандро Балде, Гави и Феран Торес.

URL

Забрефтаниот Арсенал е апсолутен фаворит против Порто, а на овој натпревар влегува во одлична форма бидејќи има 5 последователни победи во Премиер лигата. Од друга страна, Порто имаше проблеми во последно време, па во февруари веќе направи два кикса против Риу Аве и Арука.

URL

Вечерва за Порто сигурно нема да играат Иван Маркано, Гонсалу Рибејру, Мехди Тареми и Заиду Сануси, а надвор од терените за Арсенал се Габриел Жесус, Томас Парти, Јуриен Тимбер, Такехиро Томијасу и Олександр Зинченко. Настапот на Фабиу Виејра е под знак прашалник.

Двата натпревара ќе се играат од 21 часот, а директен пренос ќе даваат МРТ1 од Наполи - Барселона и Arenа Premium 2 од Порто - Арсенал.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Фудбал

Легендарниот Малдини во кариерата од само еден играч побарал дрес

Read more

Луис Алберто побарал да го раскине договорт со Лацио

Read more

Скопјани, ајде на стадион: Се игра градското дерби

Read more

Љоренте практикува палео диета

Read more
 

Спорт

Конор МекГрегор се враќа во октагонот

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс играле 56 секунди подолго - НБА мораше да признае грешка

Читај повеќе

Легендарниот Малдини во кариерата од само еден играч побарал дрес

Читај повеќе

Шампионката во трискок нема да го брани златото во Париз

Читај повеќе

Луис Алберто побарал да го раскине договорт со Лацио

Читај повеќе

Скопјани, ајде на стадион: Се игра градското дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ трагичар во шокантниот пораз на Денвер

Читај повеќе

Заврши регуларниот дел од сезоната во Евролигата

Читај повеќе

Ѓоковиќ одби да одговори на новинарско прашање, тајната на успехот ја чува 15 години

Читај повеќе