Дибала оди кај ривалот на Јуве? Магепсан е од атмосферата на натпреварите

Пауло Дибала ќе го напушти Јувентус на крајот на сезоната.

Сè уште не се знае во кој клуб ќе ја продолжи кариерата, а во тој контекст се споменуваа Арсенал, Њукасл, Атлетико, Интер и други големи клубови.

Според вестите кои ги носи италијански Corriere dello Sport, една опција е најверојатна.

Станува збор за италијанскиот клуб Рома. Жозе Мурињо, главниот тренер на римскиот клуб, зимава му пришол на Дибала и му рекол дека многу го посакува во својот клуб. Според италијанскиот весник, еден од агентите на Дибала смета дека за неговата кариера најдобро е да остане во Серија А, па жестоко ја заговара Рома во најтесниот круг на Аргентинецот.

„Ти си одличен играч и сакам да те тренирам“, наводно му рекол Мурињо. Менаџерот на Дибала требаше да пристигне во Рим за последната рунда преговори, но сите пропаднаа поради поразот на Рома од Фиорентина.

Имено, Рома сè уште нема обезбедено пласман во Европа за следната сезона.

На Дибала му се допаѓа идејата да работи со Мурињо, а Италијанците пишуваат дека важен фактор во одлуката е фактот што ја обожава атмосферата на натпреварите на Рома. Тој ги следеше натпреварите на Рома против Боде/Глимт и Лестер во Конференциската лига и беше воодушевен од атмосферата.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Фудбал

ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Read more

Дали голот на сезоната во Серија А го постигна Сасуоло?

Read more

Се зголемуваат шансите Италија да игра на Мундијалот наместо Еквадор

Read more

Никој не плачел по Јуве како Дибала

Read more
 

Спорт

Леброн Џејмс: Лука Дончиќ ми е омилен играч

Читај повеќе

ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали голот на сезоната во Серија А го постигна Сасуоло?

Читај повеќе

Се зголемуваат шансите Италија да игра на Мундијалот наместо Еквадор

Читај повеќе
  • play_arrow

Никој не плачел по Јуве како Дибала

Читај повеќе

Ибра останува во Милан, но на директорска позиција?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tестирано револуционерно офсајд правило, постигнати 10% повеќе голови

Читај повеќе

Меси купува 35% од акциите на клубот на Бекам и ќе игра за него од 2023 година

Читај повеќе

По 32 години Англија го доби вториот геј фудбалер - Џејк Даниелс од Блекпул

Читај повеќе