Дневен КОВИД биланс: 247 новозаразени и 15 починати

Во последните 24 часа се направени 737 тестирања, а регистрирани се 247 нови случаи на COVID-19, додека 15 лица починаа.

Новите 247 заразени се во следниве градови:
- Скопје 116
- Куманово 4
- Штип 12
- Прилеп 23
- Тетово 10
- Струга 12
- Велес 7
- Битола 8
- Охрид 14
- Кавадарци 2
- Гостивар 10
- Струмица 6
- Крива Паланка 3
- Радовиш 2
- Кочани 3
- Пробиштип 5
- Демир Хисар 1
- Македонски Брод 1
- Кичево 6
- Ресен 2

Починати се 15 лица: двајца пациенти од Скопје (73 и 78г.), еден од Куманово (68г.), тројца пациенти од Тетово (60, 70 и 77г.), двајца од Струга (73 и 75г.), еден од Велес (58г.), еден од Охрид (69г.), еден од Кавадарци (71г.), еден од Гостивар (71г.), еден пациент од Гевгелија (76г.) и двајца пациенти од Кочани (49 и 68г.). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 321 оздравени пациенти од:
- Скопје 189
- Куманово 12
- Дебар 1
- Штип 9
- Прилеп 15
- Тетово 8
- Струга 5
- Велес 1
- Битола 3
- Охрид 7
- Кавадарци 5
- Гостивар 3
- Гевгелија 7
- Струмица 16
- Крива Паланка 6
- Кочани 11
- Пробиштип 2
- Берово 3
- Валандово 5
- Свети Николе 4
- Кичево 6
- Ресен 2
- Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 235.775 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 27.199, бројката на оздравени пациенти е 18.948, на починати е 934, а бројот на активни случаи изнесува 7.317.

реклама

Македонија

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени по Рихтер

Read more

Почувствуван земјотрес во близина на Скопје

Read more

Бојан Јовановски – Боки 13 отстранет од судница

Read more

ИЈЗ: За 9,9 отсто намален бројот на нови случаи со COVID-19

Read more

Вести

Лукашенко: Се закануваат дека ќе нè уништат

Читај повеќе

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени по Рихтер

Читај повеќе

Почувствуван земјотрес во близина на Скопје

Читај повеќе

Бојан Јовановски – Боки 13 отстранет од судница

Читај повеќе

ИЈЗ: За 9,9 отсто намален бројот на нови случаи со COVID-19

Читај повеќе

Скопските градоначалници се здружија во борба против загадувањето

Читај повеќе

Бучковски: Немаме друга мисија, ова мора сега да го решиме

Читај повеќе

Во ковид – центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 30 пациенти, вкупно се лекуваат 452

Читај повеќе
  • play_arrow

Организаторот на геј секс-оргијата во Брисел вели дека не го познава унгарскиот европратеник

Читај повеќе