Дневен ковид биланс: 416 нови случаи од 2.705 тестирања

Во последните 24 часа се направени 2.705 тестирања, а регистрирани се 416 нови случаи на COVID-19.

Во:
-Скопје 186
-Прилеп 37
-Кавадарци 29
-Охрид 23
-Велес 16
-Струга 16
-Тетово 13
-Куманово 12
-Битола 11
-Струмица 10
-Гостивар 8
-Штип 8
-Кочани 7
-Гевгелија 5
-Неготино 5
-Крива Паланка 5
-Радовиш 4
-Делчево 4
-Свети Николе 3
-Берово 3
-Кичево 2
-Ресен 2
-Дојран 2
-Пробиштип 1
-Валандово 1
-Кратово 1
-Богданци 1
-Крушево 1

Починати се 7 лица, 3 пациенти од Скопје (61г, 66г, 86г), два пациенти од Струга (53г и 73г) и по еден смртен случај од Охрид (69г) и Кавадарци (84г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 278 оздравени пациенти од:
-Скопје 143
-Охрид 20
-Кавадарци 16
-Велес 14
-Тетово 14
-Куманово 12
-Прилеп 7
-Штип 7
-Струга 6
-Битола 5
-Струмица 5
-Кичево 4
-Гостивар 3
-Кочани 3
-Неготино 3
-Пробиштип 3
-Гевгелија 2
-Радовиш 2
-Кратово 2
-Крушево 2
-Демир Капија 2
-Крива Паланка 1
-Свети Николе 1
-Ресен 1

Досега во земјата се направени вкупно 479.430 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 96.152, бројката на оздравени пациенти е 87.122, на починати е 2.966, а бројот на активни случаи изнесува 6.064. 

реклама

Гејтс: Се ближи крајот на пандемијата

Read more

Најдобрите љубовни комбинации во хороскопот

Read more

Убавица на денот: Ноам Алон

Read more

Заев: Груевски да си дојде дома, оттука да коментира ако има што да каже

Read more

Македонија

Дневен ковид-биланс: 489 новозаразени и 33 починати

Read more

Заев ќе побара разрешување на Пауновски

Read more

Заев: Груевски да си дојде дома, оттука да коментира ако има што да каже

Read more

Се намалува бројот на нови случаи и бројот на прегледи во ковид-центрите

Read more
 

Вести

Од 1 мај влез во Бугарија во согласност со одредени барања поврзани со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Папа Франциск: Светот е на пат кон самоуништување

Читај повеќе

Путин ја затвора Русија на 10 дена

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 489 новозаразени и 33 починати

Читај повеќе

Заев ќе побара разрешување на Пауновски

Читај повеќе

Притвор за 3 лица од Струмица осомничени за грабнување и силување

Читај повеќе

Заев: Груевски да си дојде дома, оттука да коментира ако има што да каже

Читај повеќе

Бајден со признавање на геноцидот врз Ерменците ќе ги наруши односите со Турција

Читај повеќе

Русија почна со повлекување на трупите и опремата од Крим

Читај повеќе