Дневен ковид-биланс: 572 новозаразени и дури 30 починати

Во последните 24 часа направени се 4.511 тестирања, регистрирани се 572 нови случаи на COVID-19, додека 30 лица ја загубија битката со болеста.

Новозаразените се во следниве градови:

 • Скопје 287
 • Куманово 58
 • Кавадарци 24
 • Кичево 21
 • Тетово 21
 • Велес 19
 • Гостивар 15
 • Прилеп 14
 • Битола 11
 • Кочани 11
 • Радовиш 11
 • Струмица 10
 • Охрид 9
 • Струга 9
 • Свети Николе 8
 • Штип 8
 • Гевгелија 7
 • Берово 4
 • Валандово 4
 • Неготино 4
 • Пробиштип 3
 • Ресен 3
 • Виница 2
 • Кратово 2
 • Богданци 1
 • Делчево 1
 • Демир Хисар 1
 • Крива Паланка 1
 • Македонска Каменица 1
 • Македонски Брод 1
 • Пехчево 1

Регистрирани сe 694 оздравени пациенти од: 
• Скопје – 340
• Куманово – 63
• Струмица – 49
• Гостивар – 45
• Тетово – 44
• Дебар – 21
• Штип  - 19
• Радовиш – 18
• Кавадарци и Велес – по 14
• Гевгелија и Крива Паланка – по 11
• Неготино – 9
• Делчево – 7
• Кочани и Виница – по 5
• Кратово – 4
• Свети Николе и Валандово – по 3
• Кичево и Берово – по 2
• Прилеп, Струга, Пробиштип, Богданци и Македонска Каменица - по 1

Пријавени се 30 починати лица: 10 од Скопје (88г, 76г, 74г, 74г, 70г, 67г, 67г, 63г, 59г, 43г), 4 од Гостивар (77г, 71г, 57г и 51г), по 2 од Куманово (82г и 78г), Тетово (75г, 58г) и Кавадарци (69г, 66г), по 1 починато лице од Велес (77г), Струмица (82г), Штип (83г), Неготино (98г), Свети Николе (66г), Радовиш (68г), Берово (69г), Виница (77г), Демир Капија (25г) и Пехчево (78г). Од пријавените 30 лица, 27 се починати во болнички услови, а 3 лица се починати во домашни услови.

Досега во земјава се направени вкупно 1.229.600 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 184.277 бројката на оздравени пациенти е 165.077, на починати е 6.307, а бројот на активни случаи изнесува 12.893.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Македонија

Борис Трајковски, Киро Глигоров и Никола Кљусев најпопуларни политичари во изминатите три децении

Read more

Дневен ковид-биланс: 112 новозаразени и 12 починати

Read more

Бесплатен јавен превоз за скопјани е едно од решенијата за модерен главен град на Данела Арсовска

Read more

Становите од поранешна ЈНА ќе може да се откупуваат, барањата се поднесуваат до 15 јануари

Read more
 

Вести

 • play_arrow

Јајце за Макрон

Читај повеќе

Борис Трајковски, Киро Глигоров и Никола Кљусев најпопуларни политичари во изминатите три децении

Читај повеќе

Кина сака да го намали бројот на абортуси од „немедицински причини“

Читај повеќе

Доларот ослабна, цените на нафтата пораснаа

Читај повеќе

Пандемијата го намали очекуваниот животен век најмногу од Втората светска војна наваму

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 112 новозаразени и 12 починати

Читај повеќе

Македонки уапсени во Србија заради лажирање на вакцинација

Читај повеќе

Бесплатен јавен превоз за скопјани е едно од решенијата за модерен главен град на Данела Арсовска

Читај повеќе

Становите од поранешна ЈНА ќе може да се откупуваат, барањата се поднесуваат до 15 јануари

Читај повеќе