Доаѓа нов zero day - веднаш ажурирајте го вашиот iPhone

Apple објави patch за новооткриената слаба точка „zero day“, за која вели дека можела да биде злоупотребена од хакери.

Zero day значи дека постои софтверска слаба точка за која сѐ уште нема patch, и која потенцијално е веќе експлоатирана. Компанијата наведува дека оваа слаба точка, за која сега беше објавен patch, може да влијае на многу телефони и таблети на Apple. Овој patch доаѓа со најновите ажурирања на компанијата за линиите за телефони и таблети, iOS 15.0.2 и iPadOS 15.0.2.

Во итното безбедносно соопштение се вели дека слабата точка влијае на следниве уреди: „iPhone 6s и поновите верзиии, iPad Pro (сите модели), iPad Air 2 и понови, iPad 5-та генерација и понови, iPad mini 4 и понови и iPod touch (седма генерација)“.

Компанијата објави дека со експлоатација на грешката во уредот, хакерите можат да ја преземат контролата врз телефонот или таблетот и да прават што сакаат со нив. Ова може да вклучува работи како вметнување малициозен софтвер или крадење податоци.

Од Apple велат дека слабата точка ја открил „анонимен истражувач“. И покрај тоа, не даваат многу детали за тоа кој може да биде цел или како е откриена. Ја нарекоа CVE-2021-30883.

Иако не е целосно јасно дека оваа безбедносна грешка ќе има многу активна експлоатација, исто така не е јасно дека нема, па корисниците не треба да чекаат за да дознаат. Нередовните ажурирања на уредот се најлесниот, но и најнаивен начин за компромитирање на податоците и безбедноста на мрежата- затоа, ажурирајте го својот уред и бидете безбедни.

The Record потсетува дека тековното ажурирање е 17-тиот Zero day patch годинава, направен само за производите на Apple. Претходниот голем patch следеше во септември кога компанијата објави итно безбедносно ажурирање поради безбедносна грешка што наводно остави 1,65 милијарди уреди со месеци подложни на инфилтрација преку шпионски софтвер.

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Ќерките на Анџелина Џоли ја засенија актерката на црвениот тепих

Read more

Софтвер

Google издаде итно предупредување за сите корисници на Chrome

Read more

Доаѓа нов zero day - веднаш ажурирајте го вашиот iPhone

Read more

Windows 11: Што треба да знаете за новиот оперативен систем на Microsoft?

Read more

Telegram е рај за сајбер криминалците

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Топ 10 видеоигри во ноември 2021

Читај повеќе

Марс: По две недели тишина оживеаја роверите на НАСА

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што треба да знаете за новиот MacBook Pro

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски сателит изгоре во атмосферата над САД

Читај повеќе

Направена 3Д реконструкција на лицата на египетски мумии стари 2000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Крис Редфилд и Џил Валентајн од Resident Evil отсега и во Fortnite

Читај повеќе

Откриено зошто јајце-клетката е огромна во споредба со сперматозоидите

Читај повеќе
  • play_arrow

Трилогијата Grand Theft Auto доаѓа во ноември, погледнете го трејлерот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Совршена машина за уништување: Американскиот М1 Abrams е најдобриот тенк во светот

Читај повеќе