Доларот ослабе, цената на нафтата падна

На пазарите на валути вредноста на доларот падна во однос на кошницата валути.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 105,35 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 105,52 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 157,35 на 157,65 јени.

Сепак, американската валута ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0730 долари, додека вчера во овој момент таа изнесуваше 1,0700 долари.

Цените на нафтата, пак, благо паднаа, по вчерашниот силен раст. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово се лизна за 0,14 отсто, на 84,10 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот се намали за 0,19 отсто, на 80,15 долари.

Азиските берзи го следат растот на Волстрит

На азиските берзи утрово цените на акциите пораснаа, благодарение на нивната корекција по вчерашниот пад и новите рекордни височини на берзанските индекси на Волстрит.

Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без Јапонија, во 7 часот порасна за 0,6 отсто, надополнувајќи ги вчерашните загуби.

Истовремено, јапонскиот индекс Nikkei зајакна за 0,8 отсто, додека цените на акциите во Шангај, Јужна Кореја и Австралија пораснаа меѓу 0,3 и 0,9 отсто. Во Хонгконг, пак, тие благо паднаа.

Откако вчера паднаа поради послабите од очекуваните економски показатели од Кина, берзанските индекси утрово ги надоместија тие загуби.

Инвеститорите беа охрабрени од новите рекорди на индексот S&P 500 на Волстрит, како и на Nasdaq.

Индексот Dow Jones вчера зајакна за 0,5 отсто, додека S&P 500 порасна за речиси 0,8 отсто, а Nasdaq за 0,95 отсто.

И вчера, како и минатата недела, најмногу пораснаа цените на акциите на производителите на чипови и технолошките компании.

Иако немаше нови значајни вести, цената на акцијата на Apple порасна за 2 отсто, а на Мајкрософт за 1 отсто. Поскапеа и акциите на другите технолошки гиганти, како Alphabet, Amazon, Meta Platforms.

Оваа недела ќе бидат објавени нови макроекономски податоци кои ќе го покажат „обликот“ на американската економија, а на различни состаноци ќе зборуваат и бројни претставници на ФЕД.

Минатата недела ФЕД објави проценки дека ќе ги намали каматните стапки само еднаш до крајот на годината бидејќи инфлацијата и понатаму е значително повисока од целното ниво од 2 отсто, но инвеститорите се надеваат на позначително намалување на цената на парите.

По силниот скок на цените на акциите во последните недели, аналитичарите ги зголемуваат своите проценки за растот на индексот оваа година.

Поради силниот технолошки сектор и ентузијазмот на инвеститорите за развој на вештачка интелигенција, аналитичарите на Goldman Sachs проценуваат дека S&P 500 ќе ја заврши годината околу 5.600 поени, а не околу 5.200 поени, како што претходно очекуваа.

Аналитичарите на Evercore ISI ја зголемија проценката за раст на индексот S&P 500 од претходните 4.750 на 6.000 поени.

реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Бизнис

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Read more

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Read more

Armani и Dior под истрага за експлоатација на работници

Read more

Цената на златото е највисока во историјата

Read more
 

Вести

Струшките вечери на поезијата ќе се одржат од 22 до 26 август со мотото „Допир на убавината“

Читај повеќе

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Читај повеќе

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Читај повеќе

„Визер“ предупредува: Патниците денеска да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет

Читај повеќе

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац

Читај повеќе

Сончево и многу топло, од утре опаѓање на температурите

Читај повеќе

Рекорден број повици на 112 од постоењето на бројот за итни случаи

Читај повеќе

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Читај повеќе