НБА 2023/2024

Дончиќ доминираше во победата на Далас, Јокиќ загуби, Мареј уфрли 12 тројки

Зад нас е уште една одлична НБА ноќ, а и оваа ја одбележа неверојатниот словенечки кошаркар Лука Дончиќ, кој го предводеше Далас Маверикс до победата над Портланд Треил Блејзерс од 131:120.

Дончиќ беше незапирлив за Трејл Блејзерс и мечот го заврши со трипл-дабл учинок од 40 поени, 12 скока и 10 асистенции. Шутираше 15/28 од поле.

Треба да се каже дека за Дончиќ ова е осми натпревар со 40 или повеќе поени и трипл-дабл учинок во неговата НБА кариера. Најмногу такво има Оскар Робертсон (22).

Remote video URL

Фасцинантна партија имаше и кошаркарот на Сакраменто Кингс, Киган Мареј, кој постигна неверојатни 12 тројки од 13 обиди во победата на неговиот тим над Јута Џез од 125:104. Мареј натпреварот го заврши со 47 поени и 8 скока.

Remote video URL

Блескаше и Камерон Томас со 41 поен, што не беше доволно неговиот Бруклин Нетс да дојде до победа над Голден Стејт Вориорс. Вориорс победија со 124:120 со 37 поени на Стеф Кари.

Remote video URL

Денвер Нагетс беа поразени на домашен терен од Оклахома Сити Тандер со 117:118, а Никола Јокиќ постигна 24 поени и подели 12 асистенции.

Remote video URL

Вреди да се истакне и неверојатната игра на Жоел Ембиид, кој постигна 42 поена и забележа 15 скока во неверојатната победа на Филаделфија 76ерс над Шарлот Хорнетс од 135:82.

Remote video URL

Резултати:

Милвоки Бакс - Детроит Пистонс 146:114
Шарлот Хорнетс - Филаделфија 76ерс 82:135
Кливленд Кавалирс - Атланта Хокс 127:119
Мајами Хит - Чикаго Булс 118:116
Минесота Тимбервулвс - Индијана Пејсерс 127:109
Голден Стејт Вориорс - Бруклин Нетс 124:120
Денвер Нагетс - Оклахома Сити Тнадер 117:118
Портланд Треил Блејзерс - Далас Маверикс 120:131
Сакраменто Кингс - Јута Џез 125:104
Лос Анџелес Клиперс - Њујорк Никс 144:122

Табела:

реклама

Кошарка

Како Вест стана логото на НБА?

Read more

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Read more

Бостон направи нов чекор кон титулата, ниту феноменалната игра на Дончиќ не му помогна на Далас

Read more

Лејкерс најде тренер во Конектикат

Read more
 

Спорт

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Читај повеќе

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Читај повеќе

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Вест стана логото на НБА?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Читај повеќе

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Читај повеќе

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Читај повеќе