2.МФЛ ИСТОК 2020/21

Драгана Костова е првата жена која ќе тренира машки клуб во Македонија

Филип Здравески
/ 08.08.2020 / 14:39

Росоман 83 е прв македонски машки фудбалски клуб со женски тренер.  Екипата која сезонава ќе настапува во Втората лига група Исток скрши големо табу за нашите простори.

Костова на еден од подготвителните натпревари; Фото: ФК Росоман 83

Неверојатно за македонски услови, но машкиот фудбалски тим на Росоман 83 ќе биде предводен од женски тренер. Иако ова не е табу во Европа и Северна Америка, кај нас досега не се случило. За сè има првпат, па еве конечно и во Македонија на зелениот терен ќе видиме како женски тренер предводи машка екипа.

Росоман 83 од кавадаречкото село Росоман се врати во Втората лига по цели 22 години играње трета и општинска лига откако во минатата прекината сезона беше лидер во 3.МФЛ Центар. Управата на клубот деновиве донесе одлука тренерската палка да ѝ ја довери на Драгана Костова, 29-годишна фудбалерка која досега настапуваше за скопски Драгон од женската лига, а е и поранешна репрезентативка на женската репрезентација на Македонија. Играше во одбраната, а претходно настапуваше и за Тиквешанка од родниот Кавадарци, како и за Наше Такси. Се работи за авторитетна личност, па не е случајно што иако сè уште млада заплива и во тренерските води и тоа во машка екипа. Таа поседува тренерска А лиценца.

„Драги наши поддржувачи и пријатели, од вчера официјално ШЕФ(ица) на стручниот штаб на ФК РОСОМАН 83 е Драгана Костова!
Со среќа Драгана, имаш поддршка од сите, а исто така имаш и искусни соработници во тренерската екипа од кои ќе научиш уште повеќе!
⚽️ НАПРЕД РОСОМАН!“, се пофали клубо на својот официјален Facebook профил.

Тренерската легитимација на Костова; Фото: ФК Росоман 83
реклама

Фудбал

Кепа не го одигра последниот натпревар за Челси, тврди Лампард

Read more

Во Струмица ќе никне најмодерниот терен со вештачка трева

Read more

Времеплов: Пред 3 години Вардар го постигна првиот гол во Лига Европа

Read more

Крауч е инпресиониран: Тијаго може да игра и по влечки

Read more

Спорт

Кепа не го одигра последниот натпревар за Челси, тврди Лампард

Читај повеќе

Во Струмица ќе никне најмодерниот терен со вештачка трева

Читај повеќе
  • play_arrow

Времеплов: Пред 3 години Вардар го постигна првиот гол во Лига Европа

Читај повеќе

Крауч е инпресиониран: Тијаго може да игра и по влечки

Читај повеќе

Роналдо: Серија А сега е потешка, со Пирло сме задоволни

Читај повеќе

Варди за голот со пета: На ударот му дадов шмек а ла Кројф

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет клупски легенди кои шокантно се вратиле „дома“

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов историски рекорд на Кристијано Роналдо

Читај повеќе

Еванс по поразот на Ролан Гарос: Дури ни на куче не би му дал вакви топчиња

Читај повеќе