Џудо шампионката Пино брутално претепана од тренерот: Мислев дека ќе умрам

Светската, европска и олимписка шампионка во џудо, Марго Пино (27) на Twitter објави потресна вест.

Таа објави фотографија на која ѝ се гледа деформираното лице, откако била тешко претепана од нејзиниот партнер и тренер Ален Шмит (38).

Шмит веднаш потоа бил уапсен за насилство врз освојувачката на олимпискиот златен медал во Токио, а Пино ја објави својата верзија на настаните.

URL

„Ноќта саботата кон неделата бев жртва на напад во мојот дом од страна мојот партнер и тренер. Бев навредувана, тепана, неколку пати ми ја удираше главата од земја. И на крајот ме давеше. Мислев дека ќе умрам, но успеав да избегам кај соседите кои веднаш повикаа полиција. Имам неколку повреди меѓу кои и скршен нос“, напиша Пино на социјалните мрежи.

27-годишната девојка добила бројни удари по лицето од партнерот и тренер, кој бил во алкохолизирана состојба, соопштија полициски извори, а потоа била пренесена на лекување во болницата Авицена во Бобињи.

Шмит заврши во затвор 48 часа, но потоа беше ослободен. Во образложението на судот се наведува дека немаат доволно докази против него, поради што е пуштен на слобода. Тој тврди дека никогаш не ја удрил Пино и дека повредите настанале откако таа се лизнала и паднала по нивна „љубовна расправија“.

Француската џудистка сепак планира да поднесе жалба, а Шмит наводно добива смртни закани.

Пино во досегашната кариера беше светска шампионка во 2019 година, а има и два златни медали од европските првенства во 2019 и 2020 година.

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Останати спортови

Нордијците Јада и Цветановска ќе нѐ претставуваат на ЗОИ во Кина

Read more

Мекгрегор најплатен спортист во светот, еве колку заработува по минута

Read more

Кобајаши победник на новогодишната турнеја Четири скокалници

Read more

Како иранскиот Хулк се подготвува за мечот на годината?

Read more
 

Спорт

Билетите за СП 2022 за Катарците ќе чинат 11 долари, за странците најевтините 70 долари

Читај повеќе

Надал: Играм голф, не сум голем љубител на фитнес

Читај повеќе

Судијата заплака по вчерашниот скандал со Милан, Ибра се покажа како џентлмен

Читај повеќе

Милевски за Жоржињо, Ристовски за Левандовски

Читај повеќе

Нордијците Јада и Цветановска ќе нѐ претставуваат на ЗОИ во Кина

Читај повеќе

Како гласаа Роналдо, Меси и Левандовски во изборот на ФИФА?

Читај повеќе

Кои се најцрните сценарија за Новак Ѓоковиќ?

Читај повеќе

Медведев го смета Надал за фаворит на Австралија Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Пиоли: Судијата ни се извини

Читај повеќе