Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Научниците открија дека COVID-19 влијае на сексуалното и на репродуктивното здравје.

Науката и понатаму се обидува да открие повеќе за последиците од долгиот ковид. Освен познатите симптоми како кашлица, температура, умор, губење на осетот за вкус и мирис, некои пациенти доживеаја и некои поинтимни симптоми за кои не се зборува баш многу, а се јавуваат кај мажите и жените.

Станува збор за репродуктивниот систем, односно проблеми кои настануваат по инфекција со ковид. Конкретно, некои жени забележале промени во циклусот, а мажите еректилна дисфункција долго откако болеста завршила.

Студија објавена во Journal of Endocrinological Investigation покажува дека еректилната дисфункција е претставена како еден од симптомите на коронавирус. Научниците откриле дека мажите во поголем број можат да доживеат намалено излачување на тестостерон, излачување на сперма или двата симптоми, а ретко и намален одговор на  тестостерон во споредба со оние кои не прележале ковид.

„Дали станува збор за долготрајна состојба или минлива, останува ова прашање да биде одговорено“, објаснуваат научниците.

Исто така доаѓа до намален број на клетки во тестисите, клетки кои асистираат во производството на тестотерон, одговорни за сперматогенеза – процес на создавање сперматозоиди.

Научниците мислат дека ова би можело да биде една од причините за големата разлика во смртноста и хоспитализацијата кај мажите и жените, а може да објасни и зошто од вирусот најчесто се заразуваат повозрасни мажи.

Многу жени забележале влошување на ковид симптомите пред почеток на менструацијата, кога нивото на естроген  е доста ниско. Се смета дека е целосна случајност што симптомите на долг ковид потсетуваат на менопауза – умор, болка во мускули и зглобови, вртоглавица и слично.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

На која возраст жените имаат најсилен сексуален нагон?

Read more

Евакуирани повеќе објекти во центарот на Скопје

Read more

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Read more

Здравје

Децата не кажуваат дека се анксиозни, но тоа го покажуваат

Read more

Топ 5 овошја кои содржат најмногу шеќер

Read more

Дали вежбањето може да влијае на апетитот?

Read more

Кои се придобивките ако јадете по четири бадеми секој ден?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Топ 10 светски тајни кои никогаш нема да бидат откриени

Читај повеќе

Како и каде треба да го чувате биберот?

Читај повеќе

Грешка што ја прават паровите кога сакаат да си го подобрат сексуалниот живот

Читај повеќе

Како едноставно да се ослободите од мразот во замрзнувачот?

Читај повеќе

Дали свежото овошје и зеленчук секогаш се поздрави од замрзнатите?

Читај повеќе

Седум знаци дека врската ви е завршена, ама не сакате да признаете

Читај повеќе

Децата не кажуваат дека се анксиозни, но тоа го покажуваат

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет рецепти за есенски крем чорби

Читај повеќе

Зошто ја користиме изреката „станал на лева нога“?

Читај повеќе