ФИБА МУНДОБАСКЕТ 2023 ФИЛИПИНИ/ЈАПОНИЈА/ИНДОНЕЗИЈА

Две Американки и Мексиканка ја менуваат историјата на кошарката - ќе судат на машкиот МундоБаскет

Претстојните натпревари ќе покажат кој моментално ја игра најдобрата кошарка во светот во машка конкуренција, односно дали има простор за некои поголеми нарушувања на планетарниот поредок во играта под обрачите, но МундоБаскетот во Јапонија, Индонезија и Филипините ќе влезе во историјата уште пред да биде фрлена првата топка.

Бланка Брнс

Причината е потврдената одлука на Светската кошаркарска федерација за прв пат да делегира судијки за машкиот турнир, а посебно место во аналите ќе имаат Американката Ејми Бонер, нејзината сонародничка Џена Рино и Мексиканката Бланка Брнс.

Тројцата ќе ја надгледуваат играта на репрезентациите и ќе се грижат за примената на правилата со поддршка од уште еден колега, а за досегашните достигнувања заработија посебна чест од ФИБА.

Џена Рино

Брнс е единствената Мексиканка која досега судела во НБА лигата, Рино дебитираше во најсилната лига на светот во 2021 година на дуелот меѓу Њујорк Никс и Чикаго Булс, додека Бонер официјално суди од 2005 година, а во 2021 судеше и во американската 3x3 BIG 3 лига.

МундоБаскет 2023 започнува на 25 август, а завршува на 10 септември.

Ејми Бонер
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more

Кошарка

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Read more

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more

Руди Фернандес соборува рекорди и исполнува ветувања: Шпанецот по шести пат на Олимпијада

Read more

Се подготвува трансфер бомба: Поранешна НБА ѕвезда доаѓа во Европа по 17 години минати во САД

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Зошто Кристијано Роналдо нема ниту една тетоважа на телото?

Читај повеќе

Крај на американската авантура: Кјелини го напушти Лос Анџелес, се враќа во Италија

Читај повеќе
  • play_arrow

Енцо Фернандес се извини за навредите кон Африканците што играат за Франција

Читај повеќе

Клинсман бара да се укине правилото за пет измени

Читај повеќе

Тадиќ поради лошиот однос со Пикси повеќе нема да игра за Србија

Читај повеќе
  • play_arrow

Невидена снимка: Што му рекол Хабиб на Конор додека го давеше во познатата борба?

Читај повеќе

Како Барселона ќе се збогати поради повредите на своите играчи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот на Јамал ​​е најубав на ЕУРО 2024

Читај повеќе
  • play_arrow

Давид Бабунски потпиша за Данди Јунајтед, ја доби 10-ката

Читај повеќе