Еден витамин може да помогне во спречување на артритис или намалување на симптомите

Она што е сигурно е дека ниту една промена на животниот стил не може да гарантира дека нема да добиете артритис, но постојат некои навики кои би можеле да помогнат да се намали ризикот од потешки симптоми на болеста.

Некои од овие навики се поврзани со исхраната, а новите студии тврдат дека суплементација на витамин Е може да помогне во спречување и лекување на ревматоиден артритис (RA).

Во една студија објавена кон крајот на април оваа година во European Journal of Clinical Nutrition, истражувачите од болницата Xi'an Honghui во Шанси, Кина, ги разгледаа информациите од голем број извори за тоа како суплементацијата со овој витамин влијае на исходите поврзани со болеста.

Голема метаанализа покажа дека додатоците на витамин Е имаат позитивен ефект врз луѓето со ревматоиден артритис, ублажувајќи ја чувствителноста на зглобовите и проблемите со отокот.

„Способноста на витаминот Е да ја обнови цревната бариера и да ја подобри гастроинтестиналната функција може да биде поврзана со превенција и третман на ревматоиден артритис (RA)“, пишуваат авторите на студијата.

„Додатоците на витамин Е кои се користат редовно може да им помогнат на луѓето со RA да ја намалат непријатноста во зглобовите, едемот и вкочанетоста, како и да го подобрат нивниот севкупен квалитет на живот.“

Сепак, нутриционистот Џинџер Хултин предупредува дека суплементацијата не се препорачува без претходна консултација со лекар.

„Имајте на ум дека додатоците на витамин Е може да имаат интеракција со некои други додатоци и лекови.“

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Здравје

Симптоми на дијабетес кои лесно поминуваат незабележани

Read more

Изложеност на екстремна жештина во бременоста може да му наштети на здравјето на детето

Read more

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Read more

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Читај повеќе

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Читај повеќе

Симптоми на дијабетес кои лесно поминуваат незабележани

Читај повеќе

Изложеност на екстремна жештина во бременоста може да му наштети на здравјето на детето

Читај повеќе
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе