Едноставен трик за да ги отстраните дамките од белите алишта

Белата облека и чорапите брзо стануваат сиви и добиваат дамки од кои тешко се отстрануваат при нормален циклус на перење.

Наместо да посегне по белило, применете еден едноставен трик за отстранување на вообичаените дамки од пот, нечистотија, храна или пијалаци. Белите алишта и ткаенините може дури и да станат жолти или сиви со текот на времето без причина.

Дури и ако знаете како правилно да ја перете облеката за да спречите темните бои на ткаенините да преминат на другата облека, промената на бојата е речиси неизбежна.

Со моќна мешавина од три состојки ќе ја вратите белината на вашите алишта.

Прво ставете го парчето облека во лавабо или сад со топла вода. Потоа додадете една четвртина шолја водород пероксид (за осветлување и дезинфекција), една шолја сода бикарбона (за дезодорирање и осветлување) и една лажичка течност за миење садови. Оставете да постои, исперете лесно на рака, а потоа можете да ја исперете облеката како и вообичаено во машина.

реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Живот

Истражување откри што никогаш не треба да користите в хотел

Read more

Психолог откри 3 типа на родители кои ги поттикнуваат своите деца да бидат разгалени

Read more

Дали успеа експериментот на Венеција да наплаќа за влез во градот?

Read more

Жив музеј: Сè што треба да знаете за Капали чаршија

Read more
 

Магазин

Истражување откри што никогаш не треба да користите в хотел

Читај повеќе

4 намирници богати со влакна го подобруваат варењето

Читај повеќе

Психолог откри 3 типа на родители кои ги поттикнуваат своите деца да бидат разгалени

Читај повеќе

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Читај повеќе
  • play_arrow

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Читај повеќе

Докторка открива што може да ви помогне ако ви се лоши на пат

Читај повеќе

Дали успеа експериментот на Венеција да наплаќа за влез во градот?

Читај повеќе

Колку треба да пешачите секој ден за да го намалите ризикот од срцеви заболувања?

Читај повеќе
  • filter

Жив музеј: Сè што треба да знаете за Капали чаршија

Читај повеќе